Między uległością a kompromisem – po ciekawym spotkaniu czwartkowym

Wczoraj o 17.30 w muzeum im, Stanisława Fischera odbył się odczyt dr Cecyli Kuty na temat organizacji katolickich w poststalinowskiej Polsce.

Stanowił on ciekawe źródło informacji dla osób zainteresowanych kształtowaniem się ruchów katolików świeckich po II wojnie światowej.

Dr Cecyli Kauta wskazała na dwa podstawowe nurty w rozwoju tych ruchów. Pierwszy skupiony wokół Stowarzyszenia PAX i jego lidera Bolesława Piaseckiego i drugi zogniskowany wokół środowiska „Tygodnika Powszechnego” i Jerzego Turowicza. Każdy z tych nurtów cechował niejednoznaczność, wynikająca z jednej strony z postawy samych jej liderów, a z drugiej z bardzo trudnego kontekstu historycznego tamtych czasów. Jednocześnie bez wątpienia w postawie Bolesława Paseckiego (agenta wpływu) więcej było uległości wobec komunistycznych władz niż w postawie „Tygodnika Powszechnego”.

Najciekawsze fragmenty wykładu będą dostępne w naszej relacji TV z tego spotkania w następnym tygodniu.

W styczniu przyszłego roku w bocheńskiej bibliotece odbędzie się promocja książki dr Cecyli Kuty „Działacze” i „Pismaki”. Aparat bezpieczeństwa wobec katolików świeckich w Krakowie w latach 1957 – 1989.

Dr Cecylia Kuta jest pracownikiem naukowym oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, wcześniej pracowała w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Wspólnie z Janem Flaszą z bocheńskiego muzeum opiekowała się od roku 2000 Kręgiem Młodych Miłośników Starej Bochni.