Zbliża się kolejny etap przywrócenia dawnej świetności Zamkowi Żupnemu na Plantach. Miasto szuka wykonawcy dokumentacji, która będzie podstawą planowanych prac. Obiekt ma być przywrócony do kształtu z XVII wieku i po rewaloryzacji ma pełnić funkcje usługowo-kulturalne.
Zgodnie z koncepcją, jaką miasto dysponuje, rewaloryzacja Zamku Żupnego będzie obejmowała likwidację elementów dodanych w ramach przebudowy w drugiej połowie XIX wieku. Chodzi o dobudówki przy elewacji wschodniej pochodzącej z XIX wieku, ganki drewniane od frontu i z tyłu budynku, a także ściany szczytowe: południową i północną.
Jest to oczyszczenie formy z elementów dodanych w wyniku zmiany funkcji. Wyniki badań architektonicznych, aczkolwiek wymagających kontynuacji i pogłębienia w miejscach występowania polichromii już dają wystarczającą podstawę do odtworzenia historycznej formy budynku, jako pałacu barokowego o czterospadowym dachu z wieżyczką zegarową zwieńczoną chełmem blaszanym – czytamy w treści dokumentu.
Miasto właśnie stawia kolejny krok w przywróceniu świetności podupadłemu budynkowi przy ul. Regis. Ogłoszono przetarg na wykonanie „wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej” obiektu. Ma ona obejmować koncepcję funkcjonalno-użytkową budynku i terenu przyległego, a w drugim etapie dokumentacji projektowo kosztorysowej. Ta ostatnia ma obejmować:
a) przebudowę/remont budynku Zamku Żupnego wraz z budową/przebudową/remontem całej niezbędnej infrastruktury technicznej oraz adaptacją budynku do nowych funkcji,
b) zagospodarowanie terenu przyległego – m.in. miejsca postojowe, mała architektura, zieleń – z zaznaczeniem elementów historycznych wynikających z przeprowadzonych badań archeologicznych i architektonicznych,
c) aranżację i wyposażenie wnętrz oraz aranżację otoczenia budynku Zamku Żupnego wraz z jego ogrodzeniem,
d) ewentualną budowę muru oporowego,
e) budowę/przebudowę/remont infrastruktury technicznej.
Trzeci etap inwestycji to uzyskanie potrzebnych zezwoleń na rozpoczęcie prac.
Po przebudowie budynek Zamku Żupnego ma nawiązywać do jego bryły z XVII w. i pełnić funkcje usługowo-kulturalne, m.in. kawiarnia, miejsce spotkań artystycznych, sale wystawowe, multimedialna sala konferencyjna.
Projekt powinien uwzględniać wykorzystanie w jak największym stopniu odnawialnych źródeł energii (np. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompa ciepła itp. po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków), […] uwzględniać ekspozycje reliktów średniowiecznego zamku, […] zrekomponowanie polichromii bądź ekspozycje oryginalnych fragmentów polichromii, oryginalnych stropów, sklepień i innych elementów architektonicznych – podano w dokumentach przetargowych.
Warto dodać, że budynek Zamku Żupnego figuruje już w rejestrze zabytków (wpis stał się faktem niedawno, jeszcze kilka lat temu planowano rozbiórkę obiektu).
Koncepcja funkcjonalno-użytkowa Zamku Żupnego i terenu przyległego ma być gotowa do 28 grudnia br., dokumentacja projektowo kosztorysowa do 30 lipca 2018 r., a wspomniane zezwolenia mają być uzyskane przez wykonawcę do 29 września 2018 r.