W piątkowy wieczór, 1 września, w Nowym Wiśniczu miały miejsce uroczystości rocznicowe upamiętniające wybuch II wojny światowej.
Obchody 78 rocznicy napaści niemieckiej na Polskę rozpoczęły się w Kościele Parafialnym pw. NMP w Nowym Wiśniczu. W uroczystym nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele: wiśnickiego samorządu z burmistrz Miasta Nowy Wiśnicz- Małgorzatą Więckowską, Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu z dyrektorem jednostki mjr Pawłem Jastrzębskim, ochotniczych straży pożarnych, szkół i stowarzyszeń z terenu gminy Nowy Wiśnicz.
W trakcie homilii ks. Krzysztof Wąchała – proboszcz wiśnickiej parafii, a zarazem kapelan wiśnickiego więzienia, przytoczył zebranym obszerne fragmenty wojennych wspomnień byłego proboszcza ks. Józefa Koziei. W przytoczonych fragmentach znalazły się opisy wejścia żołnierzy niemieckich do Nowego Wiśnicza, brutalnego postępowania władz okupacyjnych wobec ludności cywilnej, w tym licznej społeczności żydowskiej, a także zmierzch niemieckich rządów, wyzwolenie przez Rosjan i kończąca wspomnienie – uroczysta msza święta polowa w Nowym Wiśniczu z żołnierzami Wojska Polskiego.
Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Wolności, pod którym, w hołdzie obrońcom ojczyzny, złożono kwiaty i zapalno znicze. Przy pomniku wartę trzymali przedstawiciele stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej „Najemnicy Bocheńscy” ubrani w pieczołowicie zrekonstruowane mundury piechoty polskiej obowiązujące w drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku. Do zebranych zwróciła się burmistrz Nowego Wiśnicza, która przypomniała o znaczeniu dla losów Polski wojny obronnej oraz o konieczności rozwoju młodego pokolenia jako źródła przyszłej siły i dobrobytu Polski.