W ubiegłym tygodniu na lipnickiej scenie gościł tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Aktorzy przygotowali dwa spektakle związane z tematyką holocaustu.
Holocaust widziany oczami ofiar oraz oprawców – takie dwa spojrzenia na problem zagłady Żydów, przetworzone przez materię literacką zaprezentowali lipnickiej publiczności aktorzy z Tarnowa. W minioną środę na scenie Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej wystąpili oni w przedstawieniu „Zdążyć przed Panem Bogiem” w reżyserii Tomasza Piaseckiego. oraz w „Rozmowach z katem”. Główną rolę Jurgena Stroopa zagrał znany aktor teatralny i filmowy, Edward Żentara.
– Doskonała gra aktorska oraz profesjonalna scenografia teatralna stanowiły dla widzów tło do rozważań nt tego, jaką tragedię przyniosły ludziom dwa systemy totalitarne, które starły się ze sobą w latach 40. XX wieku. Spektakle wystawiono w ramach projektu „Holocaust” realizowanego przez Tarnowski Teatr przy wsparciu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – mówi Katarzyna Korta, Kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy.
Środowe spotkanie miało dwa aspekty, po pierwsze promowanie i udostępnianie kultury wysokiej mieszkańcom małych, wiejskich miejscowości. Po drugie wymiar edukacyjny, przypominanie o najtragiczniejszej karcie w dziejach ludzkości coraz bardziej odległej w czasie. W przerwie pomiędzy spektaklami prelekcję wygłosił Stanisław Wieciech – prezes Gminnego Koła Kombatantów, który przedstawił skróconą historię działania Armii Krajowej na terenie Gminy Lipnica Murowana.