Małżeństwo z Bochni zamieszane w wyłudzenia VAT i pranie brudnych pieniędzy

Waldemar L. i Magdalena K.-L., małżeństwo z Bochni, jest wśród ośmiu osób oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz pranie brudnych pieniędzy. Chodzi m.in. o nieodprowadzanie VAT-u od sprowadzanych paliw.

Jak podaje portal kryminalnapolska.pl, członkowie grupy przestępczej „na przełomie 2013 i 2014 roku sprowadzali z Niemiec olej napędowy z zerową stawką VAT na podstawione osoby – tzw. „słupy”. Paliwo następnie sprzedawano w kraju, a odbiorcy otrzymywali dokumenty, że nabyli paliwo po wszelkich opłatach. Sprawcy nie odprowadzali jednak 23% stawki VAT, narażając ostatecznie Skarb Państwa na straty sięgające ponad 20 mln zł”. W sprawie zatrzymano osiem osób w wieku od 25 do 58 lat, w tym dwie kobiety. Jedną z nich jest mieszkanka Bochni.

14 czerwca do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia przeciwko 8 osobom, w tym małżeństwu z Bochni Waldemarowi L. i Magdalenie K-L.

Oskarżony Waldemar L. stanął pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, prowadzących do nienależnych uszczupleń w podatku VAT oraz tzw. „prania brudnych pieniędzy” z tytułu tych wyłudzeń (art. 258 par. 1 kk) – informuje Ireneusz Kunert, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Sprawa obejmuje okres od listopada 2013 r. do marca 2014 r.Przedmiotem zarzutów jest też narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w wysokości ponad 17 mln zł, związane z działalnością spółki z Poskwitowa. Proceder polegał na „wprowadzaniu na rynek polski paliwa bez zapłaty podatku należnego, przy wykorzystaniu nierzetelnych faktur sprzedaży VAT, wystawianych przez inne podmioty gospodarcze, dla stworzenia pozorów legalności łańcucha transakcji gospodarczych (art. 56 par. 1 kks, art. 271 par. 1 i 3 kk i in.)” – kontynuuje Ireneusz Kunert.

Z kolei Magdalenie K.-L. zarzucono, że w okresie od czerwca 2013 r. do marca 2014 r. udzielała pomocy Waldemarowi L. w wystawieniu i przyjęciu do dokumentacji bocheńskiej spółki nierzetelnych faktur VAT, dotyczących rzekomo świadczonych usług pośrednictwa, wystawianych na rzecz innych podmiotów gospodarczych, na łączną kwotę niewiele ponad 400 tys. zł (art. 18 par. 3 kk w zw. z art. 20 par. 2 kks w zw. z art. 62 par. 2 kks). Poza tym, oskarżonej zarzucono udzielenie Waldemarowi L. pomocy w procederze tzw. „prania brudnych pieniędzy” (art. 18 par. 3 kk w zw. z art. 299 par. 1 kk).

Oskarżonemu małżeństwu grozi kara pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 10 lat.

Na razie Sąd nie wyznaczył terminu pierwszej rozprawy.