W Moszczenicy, małej podbocheńskiej miejscowości w najbliższą niedzielę (20 lipca) znów najpopularniejszym imieniem będzie Anna. Wszystko za sprawa III już Zjazdu Hanek, Anek i Ann. Organizatorzy Wójt Gminy Bochnia, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni oraz Świetlica w Moszczenicy na godz. 16.00 serdecznie zapraszają wszystkie imienniczki św. Anny, i te duże, i te małe.
W programie imprezy przewidziano m.in. rozstrzygnięcie I Przeglądu Tanecznych i Muzycznych Form Scenicznych i oficjalne ogłoszenie wyników, połączone z wręczeniem nagród oraz koncertem laureatów. Wystąpią także „Młode Klimki”, zespół regionalny z Zakopanego. Jedną z atrakcji zjazdu Hanek i Anek będzie występ amatorskiego zespołu estradowego „Czasza” 6 Brygady Desantowo-Szturmowej z Krakowa, który w obecnym roku święci jubileusz 25-lecia istnienia.
Wszystkie Anie, Hanny, Anusie i Haneczki zostaną uroczyście i oficjalnie powitane o godz. 18.30. Wśród solenizantek zostanie rozlosowanych pięć atrakcyjnych nagród rzeczowych. Do późnych godzin wieczornych zaplanowano zabawę taneczną dla wszystkich przybyłych na święto św. Anny.
A dlaczego Zjazd Hanek, Anek i Ann w Moszczenicy?
Mieszkańcy tej niewielkiej wioski położonej przy szlaku „Via Regia Antiqua” szczególna czcią darzą właśnie św. Annę. Dwa lata temu rodzina Kozubów odstąpiła niewielki kawałek ziemi nieopodal świetlicy, na którym mieszkańcy wybudowali plac. Stoi na nim figurka Najświętszej Maryi Panny. Mieszkańcy kolumnę tę nazywają Figurką Świętej Anny ze względu na płaskorzeźbę świętej umieszczoną na cokole.
Historia kamiennej kapliczki jest długa i niezwykle ciekawa. W miejscu, gdzie obecnie stoi znajdował się dom rodzinny Anny i Walentego Kozubów. Ich trzej synowie wyjechali do USA. tylko jednemu z nich Władysławowi udało się powrócić do kraju i to on zajął się budową kapliczki, którą ufundowali również jego bracia Jan i Wojciech. Aby uczcić pamięć rodziców i jednego z braci, który do Polski już nie powrócił, na cokole zostały wyryte płaskorzeźby: św. Anny, św. Walentego i św. Jana. I tak w 1938 roku powstała kapliczka, która odnowiona jest miejscem spotkań mieszkańców.