Między 9 a 23 października odbędzie się trzecia odsłona Festiwalu 4 Pory Książki. „Pora Prozy”, bo tak nazywa się ta odsłona zawita do 22 miast w Polsce w tym także Bochni. Z tej okazji do miasta przyjadą Manuela Gretkowska oraz Anna Onichimowska. Spotkania zaplanowano w Bibliotece.
Organizatorem festiwalu w Bochni jest Powiatowa i Miejska Bibliotek Publiczna. W ramach „Pory Prozy” zaplanowano dwa spotkania z popularnymi pisarkami. Pierwsze z udziałem Manueli Gretkowskiej odbędzie się we wtorek 21 października o godz. 17.00. Drugie spotkanie, na które przybędzie Anna Onichimowska zaplanowano na środę 22 października o godz. 11.00 oraz 13.00.
Festiwal 4 Pory Książki to pomysł na całoroczną promocję czytelnictwa i współczesnej literatury polskiej, a także najciekawszych zjawisk literatury światowej. Charakter festiwalu pozwala na wyprowadzenie książki w przestrzeń publiczną, umożliwiając jej dotarcie nawet do odbiorców przypadkowych. Głównym elementem festiwalu są spotkania autorskie. Towarzyszą im imprezy około literackie, przygotowywane z myślą o tych, którzy na co dzień nie uczestniczą w sposób czynny w życiu literackim.
Imprezy festiwalowe odbywają się równocześnie w kilku miastach Polski i organizowane są we współpracy z partnerami lokalnymi – bibliotekami, księgarniami, centrami kultury i innymi organizacjami działającymi w przestrzeni publicznej.
Festiwal realizowany jest przez cały rok w czterech odsłonach: Pora Poezji (przełom lutego
i marca), Festiwal Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pora Prozy (październik), Festiwal Kryminału (listopad).
Pora Prozy zawita do 22 miast w Polsce – do: Białegostoku, Bielska-Białej, Bochni, Bytomia, Chrzanowa, Gdańska, Gniezna, Kędzierzyna-Koźle, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Radomia, Rzeszowa, Sejn, Siedlec, Sopotu, Suwałk, Torunia, Warszawy i Wrocławia.
Manuela Gretkowska to polska pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Zadebiutowała powieścią „My zdies’ emigranty” w 1991, w której w sposób ironiczny opowiedziała o doświadczeniach młodego pokolenia ludzi wyjeżdżających z Polski. Następne trzy książki Gretkowskiej opisywały żywot zamieszkałej we Francji współczesnej bohemy artystyczno-intelektualnej. „Tarot paryski” (1993), „Kabaret metafizyczny” (1994) oraz „Podręcznik do ludzi. Tom pierwszy i ostatni: czaszka” (1996) łączy fascynacje gnozą, kabałą, postacią Marii Magdaleny i motywem czaszki w kulturze światowej. W 1996 roku Gretkowska napisała scenariusz do filmu Andrzeja Żuławskiego „Szamanka”. W 1998 r. wydała kilka opowiadań zebranych w książce Namiętnik, w 200 r. ukazały się jej felietony pod wspólnym tytułem Silikon. w tym samym roku współtworzyła scenariusz pierwszego sezonu serialu obyczajowego Miasteczko.
Anna Onichimowska – poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci i młodzieży, przewodnicząca polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People). Za pracę magisterką pt. „wiat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka”otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977. W twórczości literackiej debiutowała w 1976 wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach „Sztandaru Młodych”, a następnie „Kultury”. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką wielu słuchowisk dla Teatru Radiowego, pracuje jako redaktor. Dla dzieci wydała: zbiór wierszy „Gdybym miał konia”, 'Skąd się wzięło jabłko”. Za książkę „Dobry potwór nie jest zły” otrzymała w 1996 roku Literacką Nagrodę im. K. Makuszyńskiego dla najlepszej książki dla dzieci roku 1995.
w biogramie gretkowskiej to chyba brakuje inf ze to czołowa polska feministka