Mimo licznych apeli kierowanych przez Policję, niestety nadal wielu kierowców decyduje się wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. Również apele o zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do ograniczeń i warunków panujących na drodze zdają się trafiać w „próżnię”. Kary finansowe i utrata prawa jazdy nie wszystkich skutecznie powstrzymują przed lekceważeniem prawa. Dowodem tego, mogą być dwa przypadki odnotowane w miniony weekend przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni.
27 maja, około godziny 8:20, na ulicy Brzeskiej, a dokładnie na jej odcinku, który stanowi odcinek drogi krajowej nr 94 mimo ograniczenia prędkości do 50 km/h i znajdującego się w niewielkiej odległości od miejsca pomiaru skrzyżowania kierowca osobowego nissana przekroczył dozwoloną prędkość o 51 km/h poruszając się 101 km/h. Uchwycili do policjanci bocheńskiej drogówki, którzy w tym miejscu pełnili pomiar prędkości. Za popełnione wykroczenie 51 letni kierowca Nissana stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, ponadto został ukarany wysokim mandatem i 10 punktami karnymi.
Ten sam patrol „drogówki”, 5 godzin później w trakcie patrolu miejscowości Nieszkowice Małe wyeliminował z ruchu drogowego nietrzeźwego kierującego. 41-leti mężczyzna, kierując osobowym oplem zwrócił uwagę policjantów niestabilnym torem jazdy. Na dodatek mężczyzna na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył i podjął próbę ucieczki pojazdem, a później pieszo. Policjanci podjęli pościg i po kilku minutach nietrzeźwy 41-latek znalazł się w policyjnym radiowozie. Badanie stanu trzeźwości wskazało u mężczyzny blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało posiadał on prawo jazdy kategorii C i E. Przyznał się policjantom, że uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii B zostało mu cofnięte kilka lat wcześniej za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu. W najbliższym czasie sąd podejmie decyzję na jak długo cofnąć mężczyźnie pozostałe kategorie uprawniające do kierowania pojazdami. Ponadto za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch oraz kilkutysięczna kara grzywny.
Na kanwie opisanych zdarzeń drogowych Policja apeluje o rozsądek i poszanowanie prawa. Nadmierna prędkość to najczęstsza przyczyna tragicznych wypadków, kierowanie pod wpływem alkoholu jest poważnym przestępstwem i niesie ze sobą równie poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dbając o swoje bezpieczeństwo wpływamy na bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego i to od nas samych zależy jaki poziom bezpieczeństwa osiągniemy na polskich drogach.
____
KPP w Bochni