Umieją robić sztuczny śnieg i piramidę Sierpińskiego. Potrafią kierować robocikami i wywołać Ognie Gandalfa. A wszystko to przedstawiają na zdjęciach z dowcipnymi podpisami. Prace ich można znaleźć i polubić na facebookowym profilu.
Uczniowie szkół z gminy Bochnia są właśnie w trakcie Naukowej Ekspedycji – projektu realizowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego od lipca ubiegłego roku. Z funduszy unijnych wyposażono już 10 pracowni informatycznych i trwają systematycznie zakupy sprzętów do pracowni przedmiotowych. Prawie 100 nauczycieli wzięło udział w różnych szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
W ramach projektu działa 138 grup zajęć pozalekcyjnych z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, w których uczestniczy ponad 800 uczniów. Ostatnim w tym roku zadaniem promującym pracę grup zajęć pozalekcyjnych jest „Festiwal Nauki”. Przez ostatnie trzy miesiące uczniowie wraz z nauczycielami robili zdjęcia doświadczeń i eksperymentów wykonywanych na zajęciach i zamieszczali je – wraz z opisami – na Facebooku. Fotografię „miesiąca” wybierano poprzez lajkowanie. Teraz rywalizować będą w internecie także filmiki przygotowane przez grupy z każdej placówki szkolnej.
Lajkowanie, polubienia i inne formy głosowania internetowego są często miarą popularności i nie zawsze taka rywalizacja odkrywa wszystkie cenne prace. Dlatego o wybór prac o najwyższych walorach artystyczno-naukowych zwrócono się do profesjonalistów. Jury będzie obradowało on-line w składzie: Janusz Paprota – fotografik amator, Jan Michalski – artysta malarz i grafik, Przemysław Konieczny – fotografik i dziennikarz, a także Agnieszka Grzymek – autorka projektu. Laureaci obu rywalizacji dostaną cenne nagrody.
Projekt „Naukowa ekspedycja w Gminie Bochnia” będzie kontynuowany do lipca 2019 r.
___
GCKCZIS Bochnia