Weekend z zabytkami to wyjątkowo ważny dla nas projekt, jego głównym celem jest promocja tego nam najbliższego ale nie zawsze poznanego dziedzictwa lokalnego. Te dwa dni spędzone w Powiecie Bocheńskim to czas na odkrywanie naszych wspólnych korzeni, poznanie tego co nas otacza, a na co nie zawsze na co dzień mamy czas popatrzeć, oczywiście ta impreza ma również wymiar turystyczny, z roku na rok odwiedza nas coraz więcej osób z zewnątrz, zdarzają się sytuacje, tak jak np. w zeszłym roku, kiedy to przyjechały grupy turystów z Warszawy, Nowego Sącza czy Łańcuta, mamy nadzieję, że takich sytuacji będzie coraz więcej, gdyż promocja tego wydarzenia jest naprawdę bardzo szeroka
– mówi Ludwik Węgrzyn, Starosta Bocheński.
W ramach weekendu przygotowane są atrakcje dla różnych grup odbiorców, jednym postaramy się przybliżyć dobra kultury i sztuki, innym proponujemy rowerową grę terenową, której uczestnicy poznają legendę o zbóju Szycie, zorganizowane też zostaną warsztaty kulinarne oparte na książce kucharskiej i kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego, czyli przez żołądek do serca i historii. Sympatykom spacerów proponują poznanie szlaku króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, spacer po Nowym Wiśniczu, czy na Kamienie Brodzińskiego. Historię Cmentarzy Żydowskich przedstawi Pani Iwona Zawidzka, podczas wycieczki na Cmentarz w Bochni i w Wiśniczu, a śladami wojen światowych w powiecie bocheńskim można przejść pod opieką Pana Piotra Rogozińskiego z Lokalnej Informacji Turystycznej w Cichawce. Nie można zapomnieć też o bocheńskim Muzeum Stanisława Fischera w Bochni, Muzeum Motyli czy pięknych drewnianych kościołach, w których na turystów będą czekali przewodnicy. Oczywiście już tradycyjnie weekend zakończy się koncertem, tym razem w parku Rodzinnym Uzbornia oraz całą masą atrakcji dla najmłodszych.
Wszystkie proponowane przez nas miejsca, a obecnie jest ich ponad 40 są urzekające, począwszy od skarbów architektury sakralnej, w tym unikatowych świątyń drewnianych, czy też wspaniałych dworków, nie wspominając już o zabytkach wpisanych na listę UNESCO. Dziedzictwo Powiatu Bocheńskiego jest naprawdę ogromne i ten weekend pozwala połączyć w jedną harmonijną całość wszystkie nasze wartości czyli dobra kultury, wartości krajobrazowe, materialne, duchowe, po prostu harmonijne piękno Ziemi Bocheńskiej – dodają organizatorzy.
Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.
Trzeba też zaznaczyć, iż nikt, kto odwiedzi zabytki Powiatu Bocheńskiego w tym czasie, nie wróci zawiedziony. Dla gości przygotowane zostały specjalne rabaty, o których poinformujemy niebawem.
__
SP