Instytut Psychologii i Instytut Psychologii Stosowanej UJ realizują projekt badawczy NeuroSmog, mający na celu ustalenie związku pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a trudnościami w koncentracji uwagi, funkcjonowaniem pamięci, trudnościami w zachowaniu i ewentualnymi zmianami w funkcjonowaniu mózgu u dzieci w wieku szkolnym.
Co badamy?
Niewiele wiemy o przyczynach i rozwoju ADHD oraz o możliwościach jego zapobiegania. Według naukowców, smog może negatywnie wpływać na koncentrację, uwagę, pamięć, emocje i zachowanie u dzieci. Celem naszego zespołu jest zbadanie czy smog wpływa na rozwój zaburzeń zachowania u dzieci i czy efekty związane ze smogiem widać też w mózgu.
Kogo szukamy?
Szukamy dzieci z Bochni w wieku 10-13, ze wstępną diagnozą lub obserwacją w kierunku ADHD ze strony lekarza psychiatry lub lekarza neurologa lub lekarza pediatry lub psychologa/ pedagoga szkolnego.
Jakie są korzyści dla dziecka i rodziców?
Poprzez udział w naszym projekcie dzieci zostaną poddane kompleksowym badaniom psychologicznym z zakresu uwagi, intelektu, funkcjonowania emocjonalnego i społecznego. Opinia uzyskana z badań może być przydatna do projektowania interwencji i planowania leczenia dla dziecka. Mogą one pomóc nauczycielom oraz rodzicom w skutecznym wspieraniu ich w codziennym funkcjonowaniu.
Zapraszamy rodziców do zgłoszeń:
Marta Knapińska-Chłodnicka 783971250
Dominika Karlak: 694904502
Katarzyna Guguła 608861665
Więcej informacji:
Oficjalna strona projektu:
https://neurosmog.psychologia.uj.edu.pl/
Wystąpienie dyrektora projektu w telewizji:
Film opowiadający o projekcie:
https://www.youtube.com/watch?v=dZtpkB51uHc&t=3s