Leszczyna: mają wyobraźnię miłosierdzia

Wspólne zaangażowanie w projekt Mieć wyobraźnię miłosierdzia scaliło klasę III gimnazjum w Leszczynie koło Bochni. Młodzi ludzie przez ponad pół roku uczyli się działać dla dobra swoich rówieśników, będących w potrzebie.

Gimnazjaliści z Leszczyny pomagali swoim rówieśnikom w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bochni, służyli też pomocą swoim młodszym kolegom i koleżankom ze szkoły w Leszczynie, m.in. organizując im wyjazd do Zakopanego.

Uczniowie mówią, że było to dla nich bezcenne doświadczenie. – W ramach projektu organizowaliśmy zbiórki artykułów szkolnych dla Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni, zorganizowaliśmy im także przedstawienie pt. Kopciuszek, naukę tańca, koncert muzyczny, także wewnątrzszkolne działania typu kółko plastyczne – wylicza Aleksandra Wiśniewska z III klasy gimnazjum w Trzcianie.

Skupialiśmy się też na dzieciach z rodzin niepełnych, na półsierotach. Pomagaliśmy im w odrabianiu lekcji, chodziliśmy do ich domów, pomagaliśmy im w nauce, aby odciążyć ich rodziny, było to czworo dzieci z piątej klasy. Zorganizowaliśmy im też zabawę w naszym domu kultury – dodaje Paulina Stochel.

Marcelina Król dodaje, że w ramach akcji III gimnazjum z Leszczyny zebrała pieniądze na wycieczkę do Zakopanego dla dwójki swoich młodszych koleżanek z piątej klasy. – Wraz z naszą klasą nieśliśmy miłosierdzie. Podjęte działania sprawiły, że jako klasa staliśmy się bardziej zwartą grupą, łatwiej nam się teraz dogadać i zorganizować, staliśmy się aktywni i częściej angażujemy się w sprawy szkoły. Wiemy też, że należy pomagać drugiej osobie i naprawdę czerpiemy z tego satysfakcję – mówi Marcelina Król.

Młodzież z gimnazjum w Leszczynie koło Bochni została wyróżniona w finale konkursu Mieć wyobraźnię miłosierdzia. Ich opiekunką była wychowawczyni klasy, Anna Dziedzic. – Jestem bardzo dumna z mojej klasy, że tak chętnie zgodziła się przystąpić do tego projektu i chętnie angażowała się we wszystkie działania. W życiu nie spodziewaliśmy się, że robiąc tak niewiele, możemy zyskać tak wiele. Największą naszą satysfakcją jest uśmiech nas wszystkich.

Więzi, jakie zostały nawiązane przez gimnazjalistów z Leszczyny z uczniami a Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bochni będą kontynuowane, m.in. podczas zabawy karnawałowej.

There are 1 comments

  1. Świetna sprawa! Zastanawiam się,czy nie warto by było bardziej szczegółowo opisać program projektu, ale także spisać doświadczenia zarówno Opiekunki jak i młodzieży, a następnie udostępnić innym szkołom. Jeszcze raz: jestem pod wrażeniem i ta informacja wywołała we mnnie dzisiaj wiele pozytywnych myśli i pomysłów. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich, którzy chcą dzielić się dobrem.