Za kilka dni mija 70. rocznica zbiorowej egzekucji dokonanej przez hitlerowców na 52 mieszkańcach Bochni. Z tej okazji zostaną odsłonięte tablice z ich nazwiskami.
Egzekucja hitlerowska na mieszkańcach Bochni miała miejsce na Uzborni 18 grudnia 1939 r. W 70. rocznicę tej tragedii odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablic z nazwiskami pomordowanych. – Rocznicy towarzyszyć będzie wystawa zdjęć dokumentujących tę zbrodnię. Zdjęcie zostaną rozmieszczone dokładnie tam, gdzie została wykonana egzekucja oraz na drodze, którą transportowano osoby skazane na śmierć przez Niemców, czyli od sądu do pomnika na Uzborni – mówi burmistrz Bogdan Kosturkiewicz.
Kilka lat temu prasa sowiecka próbowała zdjęcia z egzekucji mieszkańców Bochni przyporządkować wydarzeniom, które miały miejsce w Katyniu, w Ostaszkowie i w Miednoje. – W ten sposób chciano udowodnić, że to nie NKWD, nie żołnierze sowieccy, żołnierze komunistycznego reżimu mordowali polskich oficerów w Katyniu, ale że mordowali Niemcy. Dzięki naszej interwencji, interwencji klubu Gazety Polskiej, prawda została upowszechniona w środkach masowego przekazu i informacja o komunistycznej manipulacji poszła w świat. Dlatego to miejsce świadczy nie tylko o historii Bochni, ale świadczy o historii II wojny światowej, jest potwierdzeniem mordów dokonywanych na ludności polskiej przez wojska niemieckie, ale również mordów dokonywanych na oficerach polskich, na inteligencji polskiej przez wojska sowieckie – dodaje burmistrz.
Obchody związane z 70. rocznicą zbrodni hitlerowskiej w Bochni rozpoczną się w piątek 18 grudnia o godz. 12.