Założenie akwarium – co warto wiedzieć przed?

Fascynujący, podwodny świat ryb, to coś cood zawsze naszachwyca. Hodowla ryb to wbrew pozorom nie lada wyzwanie, dlatego przed rozpoczęciem tej przygody warto dowiedzieć się kilku istotnych kwestii.

Odpowiedzialność za ryby akwariowe

Z obserwacji ekspertów wynika, ze bardzo często trafiają się klienci, którzy kupując pierwsze akwarium, kompletnie nie zdają sobie sprawy, jakie za tą czynnością idą obowiązki. No właśnie, obowiązki to kluczowa sprawa w kwestii jakiejkolwiek hodowli, czy opieki nad każdym zwierzęciem. Musimy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy w stanie regularnie czyścić akwarium i karmić rybki. Tym samym poznamy odpowiedź na to, czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, by wziąć pod swoją opiekę wodne stworzenia.

Akwarium 53 litrów. Źródło: akwarystyczny24.pl

Odpowiednie miejsce na akwarium

Należy pamiętać, że rybki mają swoje potrzeby, a jedną z nich jest miejsce, w którym żyją. To, gdzie postawimy nasze akwarium będzie miało znaczący wpływ na ich rozwój i komfort. Najlepszym miejscem dla akwarium jest najciemniejszy kąt pokoju. Z uwagi na to, że zbiornik z wodą jest dość ciężki, trzeba zadbać o to, by podłoże na którym go postawimy było wystarczająco stabilne i wytrzymałe. Istnieje specjalna szafka akwariowa, która utrzyma ciężar akwarium, a przy tym ukryje niektóre elementy wyposażenia zbiornika. Taka szafka dostosowana jest do wymiarów zbiornika i również potrzebuje sporo wolnej przestrzeni.

Zapoznanie się z gatunkami ryb i ich potrzebami

Zaczynając przygodę z hodowlą ryb i utrzymaniem akwarium należy poszukać informacji o gatunkach ryb, a następnie wybrać takie, o które najłatwiej będzie nam zadbać. Na początek powinny być to osobniki wytrzymałe, które są w stanie przetrwać w zmiennych warunkach. Do gatunków tych zalicza się między innymi: brzanka sumatrzańska, bojownik wspaniały, danio pręgowany, kirysek pstry, kardynałek chiński. Są to małe osobniki polecane młodym akwarystom. Dobrze bowiem znoszą pierwsze próby opieki nad nimi. Są również towarzyskie i nie mają problemów z funkcjonowaniem wśród innych gatunków.

Sprzęt akwariowy

Sam zbiornik z wodą nie wystarczy, aby rybki przeżyły. Decydując się na założenie hodowli, uwzględnić musimy również wiele innych sprzętów, takich jak filtr do akwarium, oświetlenie, grzałka, termometr, podłoże, roślinność, ozdoby czy też tło. Elementy te wpływają na twardość, temperaturę oraz pH wody, tworząc optymalne warunki do rozwoju rybek. Bez nich założenie akwarium nie byłoby możliwe. Warto zatem przeanalizować dostępne na rynku możliwości, zanim kupimy akwarium. Tylko wówczas poznamy całkowity koszt założenia hodowli.