Praca w Bochni. Gdzie szukać pracy?

Początek roku to czas podsumowań i wprowadzania zmian. Dotyczy to również rynku pracy. Jak wynika ze statystyk opublikowanych przez GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego w Małopolsce była jedną z najniższych w kraju. Jak sytuacja wygląda w powiecie bocheńskim?

Turystyka w Bochni

Powstały w dawnej kopalni soli ośrodek uzdrowiskowo-leczniczy w i malownicze otoczenie miasta corocznie przyciągają do Bochni spore ilości turystów. Ten ważny sektor bocheńskiej gospodarki przesycony jest jednak absolwentami kierunków turystycznych i rekreacyjnych, co oznacza, że mogą mieć oni niemałe problemy ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie.

Kto jeszcze może mieć kłopot ze znalezieniem pracy?

Jeszcze niedawno powszechnie uważano, że wyższe wykształcenie jest gwarancją znalezienia pracy. Obecna sytuacja na bocheńskim rynku pracy podważa ten pogląd. Bezrobocie grozi między innymi absolwentom kierunków ekonomicznych oraz tych związanych z administracją.

Badanie prognostyczne „Barometr Zawodów” wskazuje też na nadmiar osób z wykształceniem plastycznym, takich jak dekoratorzy wnętrz czy konserwatorzy zabytków.

Zawody nadwyżkowe to wysoka konkurencja między wieloma kandydatami aplikującymi na jedno stanowisko, przez co wielu z nich nie będzie mogło znaleźć zatrudnienia w regionie.

Stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim

Występowanie zawodów nadwyżkowych w Bochni i okolicach nie oznacza kiepskiej sytuacji na rynku pracy.

Dane na koniec roku 2021 opublikowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego w powiecie bocheńskim wyniosła 3,7 proc., co oznacza, że bezrobocie było tu jednym z najniższych w Małopolsce.

Województwo małopolskie osiągnęło trzeci najlepszy wynik wśród województw o najniższym bezrobociu. Na pierwszym miejscu znalazła się Wielkopolska, na drugim województwo śląskie. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Małopolsce wyniosła 4,5 proc., a odsetek bezrobotnych w całym kraju – 5,4 proc.

Kogo potrzebują tutejsi pracodawcy?

W regionie prężnie rozwija się przemysł, a jedną z największych jego gałęzi jest szeroko pojęta branża budowlana. Niedobory pracowników spowodowane są różnymi czynnikami – niektóre stanowiska wymagają posiadania odpowiednich uprawnień i wysokich kwalifikacji, inne zaś wydają się po prostu mało interesujące, szczególnie dla osób młodych.

Rośnie zapotrzebowanie na logopedów, co szczególnie zauważalne jest w przedszkolach i szkołach podstawowych. W szkołach ponadpodstawowych może wkrótce zabraknąć nauczycieli przedmiotów zawodowych, z powodu starzenia się obecnej kadry.

Problemem w Bochni może okazać się stopniowe zanikanie niektórych potrzebnych zawodów, takich jak cieśla lub ślusarz. Duża część osób mających odpowiednie kwalifikacje posiada status osoby bezrobotnej, ze względu na wiek przedemerytalny i niezdolność do dalszej pracy w zawodzie. Młode osoby nie są zainteresowane kształceniem w tym kierunku lub nie mają do niego dostępu w regionie.

To tylko kilka przykładów zawodów deficytowych. Lista jest bardzo długa, a mieszkańcy mogą przebierać w dostępnych ofertach pracy. Można je znaleźć w sieci, na przykład na stronie https://www.gowork.pl/praca/bochnia;l, gdzie swoje ogłoszenia publikują zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa.

Deficyty na rynku pracy spowodowały w ostatnim roku wzrost płac. Średnie wynagrodzenie w powiecie pod koniec grudnia 2020 r. wyniosło 4289 zł, zaś pod koniec grudnia 2021 – 4845,66 zł, a więc niemal o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim.