Zaprosiłem samorządowców – burmistrzów i wójtów z powiatu bocheńskiego do posadzenia, każdy na swoim terenie – dębu, inaugurując tym samym akcje edukacyjne, które będziemy prowadzić w powiecie — wyjaśnia starosta Adam Korta.
Ukierunkowanie na drzewo dla klimatu wynika z dwóch prostych przyczyn. Po pierwsze, drzewa niezwykle pozytywnie wpływają na ekosystem – mają zdolność zatrzymywania i oddawania wody, a więc pomagają w małej retencji. Zapobiegają erozji gleby, nawilżają i ochładzają powietrze. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Szacuje się, że jedno średniej wielkości drzewo jest w stanie w ciągu godziny wytworzyć ilość tlenu potrzebną do oddychania dla 40 osób! Po drugie, dziś jesteśmy otaczani ze wszystkich stron betonem, a powstające co chwilę nowe budynki i drogi zmniejszają ilość zieleni w naszym otoczeniu. Wpływa to na komfort naszego życia i na nasze zdrowie.
Zachęcamy do włączenia się w akcję #drzewodlaklimatu. Starostwo Powiatowe w Bochni będzie przez cały rok prowadziło działania i aktywnie wspierało mieszkańców w tej akcji. Przewidziano m.in. akcję rozdawania i sadzenia drzewek, wystawę, wspólne sprzątanie najbliższego otoczenia, lekcje ekologiczne dla młodzieży czy serię edukacyjnych artykułów. Kolejne działania w najbliższy piątek na bocheńskim Rynku. Zachęcamy do śledzenia strony www.powiat.bochnia.pl oraz profilu Powiat Bocheński na FB, gdzie systematycznie będą pojawiały się szczegóły akcji. Sadźmy drzewa bo są nam potrzebne!
Akcje odbywają się w ramach projektu LIFE-IP EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego”, w który Powiat Bocheński wspólnie z Miastem Bochnia, Miastem i Gminą Nowy Wiśnicz, Gminą Bochnia, Gminą Rzezawa, Gminą Drwinia, Gminą Trzciana, Gminą Lipnica Murowana, Gminą Żegocina i Gminą Łapanów jest jednym z partnerów.