Projektor do domu staje się coraz popularniejszym wyborem, który pomaga stworzyć domowe centrum rozrywki. Nic dziwnego – pozwala wygodnie śledzić rozgrywki sportowe, a także – organizować letnie kino domowe w ogrodzie. To również ciekawe rozwiązanie do pokoju lub kącika gracza, by móc prowadzić rozgrywki na dużej powierzchni ekranu.
Jak widać, projektor w domu daje wiele możliwości. Dlatego pytanie w kontekście projektora brzmi nie „czy warto”, ale „który najlepszy”.
Jakie są rodzaje projektorów?
Szukając projektora do domu, możemy wybierać spośród LED i DLP. DLP ciągle pozostaje popularnym rozwiązaniem. Czym różnią się oba typy urządzeń? Pora się temu dokładnie przyjrzeć, jeśli chcemy dokonać odpowiedniego wyboru.
DLP, czyli Digital Light Processing, oznacza w wolnym tłumaczeniu cyfrowe przetwarzanie światła. W tej technologii, źródłem światła jest bardzo silna lampa. Cały rzutnik to bardzo skomplikowana konstrukcja, składająca się z wielu mikroluster o szerokości mniejszej niż ludzki włos. Nic więc dziwnego, że takie urządzenia są większe i droższe niż rzutniki LED.
W rzutnikach LED źródłem światła są elektroluminescencyjne diody LED (light emitting diode). W skrócie, ciekłe kryształy, które ulegają polaryzacji przez działanie energii elektrycznej, przepuszczają światło wiązek barwnych o określonym widmie. Projektory LED są mniejsze, lżejsze, bardziej mobilne niż te z zastosowaną technologią DLP. Zwykle są też tańsze niż wcześniej omówione projektory.
Na rynku znajdziemy wiele modeli projektorów DLP – to ciągle bardzo popularne rozwiązanie. Projektory LED zyskują popularność w kontekście mobilnego sprzętu do stworzenia kina domowego tam, gdzie akurat jesteśmy.
Kiedy warto wybrać projektor DLP, a kiedy LED?
Największe zalety projektorów DLP oraz LED
W przypadku projektora DLP, mocnym stronami urządzenia będą:
- głęboka czerń,
- wysoki kontrast kolorów,
- bardzo dobra jasność,
- brak widocznych łączeń między pikselami,
- brak ryzyka wypalenia pikseli.
Obraz widoczny z daleka jest lepszy, jeśli skorzystamy z projektora DLP. Mając to w pamięci, łatwiej dobrać odpowiedni typ projektora do pomieszczenia, w jakim chcemy z niego skorzystać.
Warto odnotować też kluczowe zalety projektorów LED. Na liście ich mocnych stron trzeba uwzględnić:
- brak efektu tęczy, który może pojawiać się w DLP,
- zwykle niższa cena,
- obsługa rozdzielczości HD,
- często mniejsze rozmiary sprzętu niż DLP.
W obu przypadkach mamy więc mocne argumenty przemawiające za wyborem konkretnego rodzaju sprzętu. Dlatego dobrze zastanowić się, czego właściwie potrzebujemy, by móc zdecydować się na konkretne urządzenie.
Projektor do domu – co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Sama znajomość rodzajów projektorów i świadomość ich mocnych stron nie pomoże w doborze odpowiedniego sprzętu. Kluczowe jest określenie potrzeb i odpowiedzenie na pytania związane z korzystaniem z projektora.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze? Oto lista kluczowych parametrów, którym trzeba uważnie się przyjrzeć:
- format obrazu,
- rozdzielczość,
- kontrast,
- dostępne złącza,
- waga,
- poziom generowanego hałasu.
Kupując projektor, dobrze mieć świadomość, gdzie i w jakich warunkach będziemy z niego korzystać. Czy planujemy zamontować go na stałe, a może zmieniać pomieszczenie, w którym będziemy go używać? To wszystko pomoże w podjęciu najlepszej decyzji!
Przeglądając poszczególne urządzenia w sklepach, znajdziemy zarówno DLP, jak i projektory LED. Porównanie konkretnych parametrów i sprawdzenie recenzji to najprostsza droga do wyłonienia tego, który finalnie trafi do naszego domu!
Sprawdź ofertę projektorów LED w MediaMarkt.pl.