Olej z czarnuszki jest ceniony na całym świecie ze względu na swoje właściwości i prozdrowotne działanie. Z powodzeniem można włączyć go do swojej codziennej diety. Wystarczy niewielka ilość dziennie, aby wesprzeć organizm. Sprawdź, jakie są właściwości i działanie oleju z czarnuszki.
Olej z czarnuszki – charakterystyka
Czarnuszka siewna jest rośliną jednoroczną z rodziny jaskrowatych. Osiąga wysokość około 40 centymetrów. Ma duże, białe kwiaty, a jej owocami są mieszki, zawierające nasiona. To właśnie nasiona są najcenniejszą częścią tej rośliny. Tłoczy się z nich olej z czarnuszki, który jest źródłem wielu cennych substancji.
Olej z czarnuszki zawiera:
- nienasycone kwasy tłuszczowe,
- witaminę E,
- witaminy z grupy B,
- olejki eteryczne,
- fosfolipidy,
- fitosterole,
- saponinę,
- wole mineralne,
- antyoksydanty.
Olej z czarnuszki ma korzenny zapach, który jest bardzo intensywny. Natomiast w smaku jest gorzki. Najczęściej ma miodowy kolor, ale zdarza się, że przyjmuje brązową barwę. Nasiona na olej są zbierane w połowie września.
Działanie oleju z czarnuszki
Olej z czarnuszki działa na organizm wielokierunkowo. Wiadomo, że wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie układu immunologicznego. Pobudza wzrost i aktywność komórek odpornościowych, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z infekcją. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne.
W oleju z czarnuszki obecne są antyoksydanty. Są to substancje, które wychwytują wolne rodniki tlenowe i neutralizują je. Dzięki temu zmniejsza się stres oksydacyjny, który przyspiesza procesy starzenia się organizmu i uszkadza komórki.
Olej z czarnuszki wykazuje także właściwości obniżające ciśnienie krwi. Jest to spowodowane rozkurczającym działaniem na mięśnie gładkie. Dodatkowo reguluje on poziom glukozy we krwi.
Nie można zapomnieć, że olej z czarnuszki ma korzystne działanie również na skórę i włosy. Poprawia ich kondycję, co ma szczególne znaczenie przy chorobach dermatologicznych – np. przy trądziku. Można stosować go pomocniczo również przy grzybicy skóry.
Olej z czarnuszki – zasady stosowania
Olej z czarnuszki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Należy spożywać go z posiłkiem. Dzienna dawka to maksymalnie 1–2 łyżeczki. Trzeba pamiętać, że olej z czarnuszki nie służy do smażenia pokarmów! Warto również dodać kilka kropli oleju do szamponu, odżywki, kremu lub balsamu do ciała.
Olej z czarnuszki nie powinien być podawany dzieciom poniżej 3. roku życia. Z suplementacji powinny zrezygnować także ciężarne i kobiety karmiące piersią. Ostrożność muszą zachować osoby z niskim ciśnieniem krwi.