W najbliższą niedziele 12 października na dziedzińcu bocheńskiego muzeum odbędzie się niecodzienne widowisko historyczne. Zostanie ułożony tzw. „żywy obraz” pt. „Nadanie praw miejskich Bochni”. Początek zaplanowano na godz. 15.00.
W realia średniowiecznego Korczyna przeniesiemy się za sprawą Agaty Kufty – Pletty oraz Jana Flaszy, którzy na podstawie tekstu aktu lokacyjnego wystawionego 27 lutego 1253 roku w Korczynie przez księcia Bolesława Wstydliwego, ułożyli scenariusz do inscenizacji.
Układanie „żywego obrazu” zaplanowano na dziedzińcu bocheńskiego muzeum (wejście od ul. T. Kościuszki) o godz. 15.00. W przypadku niesprzyjającej pogody przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Bochni.
W inscenizacji wezmą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, uczniowie I LO, Bractwo Jakuba Odrowąża Jarosława Przybyło, Najemnicy Bocheńscy Krzysztofa Kasprzyka oraz wolontariusze – mieszkańcy Bochni i okolic, którzy wcielą się w role bohaterów obrazu. O rekwizyty i kostiumy zadbali Krzysztof Kasprzyk i Jarosław Przybyło.
Organizatorzy – Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni oraz Wydział Promocji i Rozwoju Miasta zapraszają do poznawania „żywej” historii Solnego Grodu a także do sfotografowania całości “na wieczną rzeczy pamiątkę”, jako dowód aktywnej postawy mieszkańców Bochni we wspólnym odtworzeniu historii swojego miasta.
spoko pomysl ,tylko zastanawiam sie czy cala akcja byla widoczna z kamerki na rynku,chyba powinna byc???
niestety chyba nie była widoczna, całe przedsięwzięcie miało miejsce na dziedzińcu muzeum -> z czterech stron ściany:) trzeba było przyjść i zobaczyć warto było. A swoją drogą to wielkie gratulacje dla pana Jana Flaszy świetny pomysł i żeby takich było więcej