Czy ból głowy i oczu świadczą o migrenie?

Bóle głowy i oczu, które pojawiają się w tym samym momencie, nie należą do rzadkości. Często są wynikiem migreny, ale zdarza się, że mają podłoże chorobowe, np. są związane ze schorzeniami neurologicznymi, laryngologicznymi, stomatologicznymi, a także okulistycznymi. Dolegliwości mogą mieć różne natężenie i często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Jakie są przyczyny jednoczesnego bólu oczu i głowy?

Przyczyną jednoczesnego bólu głowy i oczu często jest migrena z aurą, która przebiega z objawami dodatkowymi, jak intensywne łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek. Ból głowy nasila się szczególnie przy schylaniu się lub wysiłku fizycznym. W przypadku migrenowych bólów głowy, ból oczodołu często pojawia się po prawej stronie. Cierpiąca osoba może też odczuwać nudności. Często pojawiają się wymioty, nadwrażliwości na światło, ale też halucynacje wzrokowe i upośledzenie widzenia. Migrena z aurą występuje epizodycznie, a napady trwają średnio od 4 do 72 godzin.

 

Jednoczesny ból oczu i głowy jest również charakterystyczny dla zespołu Hortona, czyli klasterowych bóli głowy. W przebiegu schorzenia charakterystyczny jest jednostronny ból głowy w okolicy oczodołu pojawiający się głównie z nocy. Objawy towarzyszące to łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówki. Jednym z powodów bólu głowy i oczu jest też jaskra. Poza tymi dolegliwościami pojawiają się np. wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, ubytki w polu widzenia oraz tęczowe obwódki wokół źródeł światła. Przy ostrzejszych stadiach rozwoju jaskry mogą wystąpić nudności i wymioty. Ostre zapalenie zatok obocznych nosa może być również przyczyną jednoczesnego bólu głowy i oczu. Częstym objawem dodatkowym jest wówczas upośledzenie drożności nosa, osłabienie węchu i uczucie rozpierania twarzy.

 

W każdym przypadku, jeśli ból jest uciążliwy i nie ustępuje, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, w celu zdiagnozowania przyczyny i określenia właściwego sposobu leczenia.

Leczenie jednoczesnego bólu oczu i głowy

Jeśli cierpimy na migrenę z aurą, warto unikać czynników, które mogą przyczyniać się do nasilenia objawów. Jednym z nich jest np. spożywanie alkoholu, ale też produktów wysokoprzetworzonych i tych typu fast food. Objawy może nasilić stres, leki, zaburzenia hormonalne, ale też nieodpowiednia ilość snu.

 

Leczenie zawsze uzależnione jest od pierwotnej przyczyny jednoczesnego bólu oczu i głowy, czyli diagnozy specjalisty. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości sprawdzają się leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Szybkie działanie mają te, które zawierają np. ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. Skuteczne są również leki, w których składzie jest kwas acetylosalicylowy. Przy epizodach bólowych o niewielkim natężeniu ulgę może przynieść wypicie czarnej kawy, ale nie należy przesadzać z jej spożyciem, ponieważ organizm uodparnia się na działanie kofeiny.  Zalecany jest przede wszystkim odpoczynek, najlepiej w zaciemnionym i przewietrzonym miejscu z ograniczonym dostępem do światła słonecznego, intensywnych zapachów, ale również hałasu. Wspomagająco przy farmakoterapii można zastosować zimne okłady i masaże okolic skroni. Coraz więcej osób zwraca uwagę na pozytywne działanie akupunktury w redukcji nieprzyjemnych objawów.