Zarząd Powiatu zlecił opracowanie projektu koncepcyjnego w zakresie modernizacji i przebudowy budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja w Bochni na potrzeby uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego. Projekt ma powstać do końca roku.
Biuro projektowe odpowiedzialne za przygotowanie koncepcji wykona m.in. Program Funkcjonalno Użytkowy, kosztorys inwestorski, projekt aranżacji pomieszczeń i koncepcje architektoniczną.
Projekt ma zostać przygotowany w ten sposób aby planowana modernizacja, przebudowa budynku, układ pomieszczeń dostosowany został do wymagań Centrum Zdrowia Psychicznego w zakresie oddziału dziennego psychiatrycznego, Poradni Zdrowia Psychicznego wraz z Punktem Zgłoszeniowo Koordynacyjnym oraz Zespołem Leczenia Środowiskowego.
Centrum docelowo będzie zapewniać kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej.
Od dawna czyniliśmy starania aby budynek został zagospodarowany, najpierw na cele szkoły muzycznej II stopnia, niestety do dzisiaj nie doczekaliśmy się ostatecznej decyzji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które było zainteresowane przejęciem tego miejsca. Następnie budynkiem zainteresowana była Prokuratura Okręgowa w Tarnowie, która poszukiwała lokalizacji na siedzibę Prokuratury Rejonowej w Bochni, niestety powierzchnia budynku po Pogotowiu jest za mała na potrzeby tej instytucji. Dlatego wspólnie z Zarządem podjęliśmy decyzję, iż nie możemy dłużej czekać i chcielibyśmy utworzyć w tym miejscu Centrum Zdrowia Psychicznego, które chyba każdy z nas się zgodzi, jest teraz tak bardzo potrzebne – podsumowuje starosta Adam Korta.
Bardzo dziękuję Panu staroście za ten pomysł i tak ważną inicjatywę. Ze statystyk Policji wynika, że w ubiegłym roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej, a najczęstszą przyczyną przeważnie była choroba psychiczna czy zaburzenia psychiczne. Zdrowie psychiczne Polaków pogarsza się co raz bardziej, a niestety brakuje takich właśnie miejsc, gdzie ta pomoc będzie udzielana kompleksowo – mówi Jarosław Kycia, dyrektor bocheńskiego szpitala, pod które centrum będzie podlegać.
Warto wspomnieć, że w 2022 roku odnotowano łącznie 14 520 prób samobójczych. Co trzecia próba zakończyła się zgonem (5 108). Nastąpił nagły wzrost, jeśli chodzi o samobójstwa dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W samym 2022 roku na swoje życie targnęły się 2 093 osoby do 18. roku życia, w tym 85 dzieci młodszych niż 13 lat. Natomiast z badań przeprowadzonych przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną w Bochni, która przepytała młodzież ze szkół z powiatu bocheńskiego wynika, m.in. że 77% osób doświadczyło stresu, 74,5% ma obniżony nastrój a aż 41,5% badanych wskazywała na występowanie problemów ze snem.