Pod koniec września, w najstarszej kopalni soli w Polsce, odbyło się uroczyste otwarcie nowej, multisensorycznej trasy turystycznej „Solny Świadek”. Jak mówią władze spółki, projekt zrealizowano dzięki ogromnej dotacji z Unii Europejskiej. Warto wspomnieć, że nowa trasa turystyczna to połączenie dziedzictwa historycznego z nowoczesnymi technologiami, które przenosi zwiedzających w magiczny świat solnych podziemi, pełen historii, przygody i edukacji. – Dzięki temu wsparciu, stawiamy kolejny krok w rozwoju Kopalni Soli Bochnia, jako ważnego miejsca na turystycznej i kulturowej mapie Polski i Europy – mówi prezes zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o. o. Zygmunt Dobrowolski.
Dodając, że w ramach tego projektu zostały przeprowadzone zaawansowane prace górnicze, zabezpieczające i udostępniające zabytkowe wyrobiska kopalni, wraz z ich przystosowaniem do pełnienia funkcji edukacyjno-kulturalnych. Prace górnicze objęły przedział schodowy w szybie Sutoris, fragment podłużni Wernier wraz z poprzecznikiem, oraz rozbudowę Komory Kołdras na poziomie August.
W sumie przebudowano i wyposażono w instalacje elektryczne niemal 400 m podziemnych wyrobisk. Ponadto w ramach projektu podziemne, zabytkowe wyrobiska, zostały wzbogacone w nowoczesne stanowiska multimedialne. Całkowity koszt projektu to 12 mln zł, z czego 8,1 mln zł pochodziło z unijnych funduszy. – Na pewno jest to kolejna atrakcja Kopali Soli w Bochni – mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko, podkreślając, że kopalnia to miejsce szczególne na mapie Małopolski. Zdaniem Stanisława Bukowca warto wspierać finansowo takie zadania.