Starostwo powiatowe: Ostatni dzwonek na wymianę kopciucha!

Od 2017 r. na terenie Małopolski obowiązuje uchwała antysmogowa. Jej zapisy mówią o stopniowym wyeliminowaniu i ograniczeniu eksploatacji kotłów i pieców na węgiel lub drewno oraz kominków o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach.

Zabronione jest stosowanie mułów i flotów węglowych. Nie można również używać węgla oznaczonego jako „miał”. Obowiązuje ponadto zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa lata.

Od 2020 r. nie wolno instalować innych urządzeń grzewczych na paliwo stałe niż te, które spełniają wymogi ekoprojektu. Natomiast do końca kwietnia 2024 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.

W trosce o stan naszego klimatu przypominamy:

– wszystkie piece i kotły klasy 1 i 2 oraz bezklasowe powinny zostać wymienione do końca kwietnia 2024 r.

– kotły klasy 3 i 4 powinny zostać wymienione do 31 grudnia 2026 r.

Zostało nam więc niewiele czasu, terminy te już raz były przesuwane więc nie liczmy na kolejne ustępstwa w tej kwestii!

Pamiętajmy również:

– zapisy uchwały antysmogowej dotyczą zarówno prywatnych budynków, jak również budynków gospodarczych, szklarni i tuneli foliowych, lokali usługowych, zakładów przemysłowych,

– wprowadzone ograniczenia obejmują instalacje, w których spalane są paliwa stałe,

– przy likwidacji źródła ciepła można skorzystać z dotacji lub pożyczki. Podstawowym programem wspierającym wymianę pieców jest program Czyste Powietrze, więcej szczegółów tutaj: https://www.czystepowietrze.gov.pl/. Więcej informacji dotyczących możliwości uzyskania pomocy w kwestii wymiany pieców i kotłów na załączonej ulotce.

Projekt zintegrowany LIFE-IP EKOMALOPOOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005 realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW

informacja nadesłana