„Od wolnego słowa do niepodległości” – żywa lekcja historii i poligrafii w CKZiU w Łapanowie

Spotkanie z wyjątkowymi osobami – Panem Kazimierzem Łapczyńskim i Panem Leszkiem Jaranowskim rozpoczęło się od autorskiej prezentacji ukazującej realia stanu wojennego. Kazimierz Łapczyński przedstawił historię tworzącego się ruchu oporu społeczności pracowników Huty im. Lenina w krakowskiej Nowej Hucie.

Z całą stanowczością mamy prawo twierdzić, że robotnicze strajki i działalność NSZZ „Solidarność” zmieniły historię nie tylko Polski czy Europy, ale całego świata. W swoich wspomnieniach przywołał nazwiska zabitych, m.in. postać Bogdana Włosika – młodego robotnika, ucznia technikum zaocznego, który stał się jedną z ofiar reżimu komunistycznego. Uzupełnieniem wypowiedzi Pana K. Łapczyńskiego była niezapomniana prezentacja Pana L. Jaranowskiego, która wkrótce przerodziła się produkcję ulotek i gazetek prasy podziemnej. Uczniowie poznali historię drukarstwa na świecie, powielania słowa, treści. Trudna historia naszej ojczyzny zaskutkowała tym, że na maszynach z czasów II wojny światowej, na których drukowano ulotki i gazetki ruchu oporu, strajkujący robotnicy Nowej Huty drukowali gazety i „bibułę” w opozycyjnym podziemiu. Pan L. Jaranowski pokazał uczniom unikatowy, wyprodukowany przed wojną w roku 1936 powielacz białkowy firmy „Renotyp” oraz reprint małopolskiego „Biuletynu Informacyjnego”  z 9 stycznia 1944 roku. Gazetka strajkujących robotników „Hutnik” wydawana była w 20 tys. egzemplarzy tygodniowo, nigdy nie przerwano jej drukowania – od 20 stycznia 1982 roku do 4 czerwca 1989 roku. Należy nadmienić, że na poligrafii „Hutnika” drukowano pierwsze egzemplarze „Gazety Wyborczej”, a popularne wśród słuchaczy krakowskie radio RMF FM działa na bazie urządzeń podziemnej „Solidarności”.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się część spotkania poświęcona technice druku zwanej serigrafią. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zgłębić każdy etap procesu drukowania począwszy od przygotowania projektu i matrycy, poprzez wybór odpowiedniej farby i właściwe rozprowadzenie jej na podłożu za pomocą rakla, aż do uzyskania gotowych wyrobów poligraficznych. Z warsztatów młodzież wyniosła nie tylko wiedzę i umiejętności praktyczne na temat sitodruku, ale także własnoręcznie wykonane odbitki.

Władza komunistyczna toczyła wojnę z narodem przy pomocy mediów: prasy, radia i telewizji. Opozycja była wyposażona w farby, kredę i ulotki, którymi przeciwstawiała się kłamstwom obozu rządowego. Dzięki bohaterom, którzy z narażeniem życia służyli prawdzie, Polacy skutecznie stawili opór reżimowi i do dzisiaj cieszymy się upragnioną wolnością. Spotkanie z represjonowanymi bohaterami stanu wojennego stało się żywą lekcją historii Polski i niezwykle pouczającą historią poligrafii.

 

informacja nadesłana