W Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Brzesku odbyły się uroczystości z udziałem wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Szef resortu Obrony Narodowej uhonorował odznaczeniami dla zasłużonych żołnierzy oraz mieszkańców Małopolski dla garnizonu krakowskiego.
bardzo uroczysty charakter miały obchody Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Brzesku. Uroczystości uświetnił wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz, który jako Minister Obrony Narodowej przyciągnął na brzeskie uroczystości pododdziały Wojska Polskiego wraz ze sprzętem wojskowym. Szef PSL i jeden z liderów koalicyjnej Trzeciej Drogi przypomniał brzesczanom o przyczynach wprowadzenia przed dwudziestoma laty Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
Dwie przyczyny dlaczego ustanowiono święto barw państwowych. Pierwsza, to data 2 maja 1945, to moment gdy polscy żołnierze na kolumnie zwycięstwa w Berlinie zawiesili polską flagę. Drugi powód to czas PRL kiedy nakazywano 1 maja wywieszać biało-czerwone flagi, a następnie pospiesznie nakazywano zdejmowanie ich 2 maja, aby przypadkiem na zabronione święto Konstytucji 3 Maja żadna polska flaga nie powiewała na polskich domach. Dlatego 2 maja postanowiono upamiętnić tych którzy mieli odwagę pozostawić 2 maja polską flagę – powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz.
Wiceminister w pięknych słowach wypowiedział się o polskiej fladze, polskich barwach oraz to jak wielkie znaczenie ma dla żołnierzy, choć zapewne dotyczy to wszystkich Polaków, którzy na co dzień noszą polski mundur.
Flaga jednoczy, flaga pokazuje skąd jesteś, jest symbolem twojej tożsamości. Nie ma dla nas Polaków piękniejszych barw niż biało-czerowne. Zawsze na pierwszym miejscu jest ten symbol. W niezwykły sposób traktują flagę żołnierze Wojska Polskiego. Zaszczytem jest nosić ją swoim ramieniu każdego dnia. To jest twoja przynależność, to jest twój dom, to jest twoja ojczyzna. Kiedy nosisz flagę narodową na ramieniu i masz ja w sercu (…) to z dumą możesz powiedzieć pełnię służbę dla swojej Ojczyzny.
W trakcie uroczystości złożono wiązanki pod pomnikiem poświęconemu nieznanemu żołnierzowi. Nie obyło się również nawiązań do aktualnej sytuacji w kraju. Wiceminister powiedział:
Biało-czerwona to też zobowiązania, wymaga szacunku nie dla kawałka płótna nie dla kolorów, ale dla Polski. Czego dzisiaj oczekujemy, o jaki szacunek zabiegamy? Szacunku miedzy ludźmi, miedzy Polakami, zrozumienia dla swoich potrzeb i światopoglądów. Jesteśmy różni. Wywodzimy się z różnych miejsc naszej Ojczyzny. Mamy różny sposób patrzenia na rzeczywistość. Łączy nas Polska i Biało-Czerwona. Żeby mieć prawdziwy szacunek do Ojczyzny trzeba mieć szacunek dla poglądów innych. Można się z nimi nie zgadzać, ale nie wolno ich obrażać (…) Dbać o flagę, to dbać o swoje otoczenie każdego dnia, to budować Polskę bezpieczną. Nie da się jej zbudować gdy będziemy pokłóceni. Zdaję sobie sprawę, że w emocjach dnia dzisiejszego, w tych namiętnościach, które towarzyszą w życiu politycznym, ciężko o ten spokój i normalność, ale bez niego nie będzie bezpiecznej Ojczyzny. Pojednanie miedzy Polakami jest naszym obowiązkiem. Nie będzie szczęścia i dobrobytu w Ojczyźnie jeśli będziemy się o wszystko kłócić. To nie znaczy że mamy się we wszystkim ślepo zgadzać, ale mamy mieć takie sprawy, jak racja stanu, które będą na pierwszym miejscu. Dzisiaj na pewno taką sprawą jest bezpieczeństwo Polski. (…) Doświadczenie wojny za naszą wschodnią granicą ale i naszej własnej historii uczy nas, że najwięcej właśnie zależy od nas. Gdy my będziemy silni, gdy nasza armia będzie najlepiej wyposażona, wyszkolona i dobrze zarządzana, to damy radę, będziemy potrafili zwyciężać. Siła wspólnoty narodowej, silnej armii i siły Polski w sojuszach, daje gwarancje bezpieczeństwa.
Mimo, że do Święta Wojska Polskiego pozostały jeszcze ponad trzy miesiące, w Brzesku wręczono podziękowania osobom zasłużonym dla garnizonu krakowskiego. Uhonorowano Jerzego Millera, generałów w stanie spoczynku: Andrzeja Gołasia, Mieczysława Bieńka, Edwarda Gruszkę, Piotra Patalonga, Bogdana Tworkowskiego czy też oficerów w służbie czynnej: gen. bryg. Michała Strzeleckiego (aktualny dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej), płk Marcina Siudzińskiego (dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej)… Pośmiertnie uhonorowano Bronisława Kwiatkowskiego – oficera wojsk pancernych i powietrznodesantowych, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Foto: Krzysztof Flesz