Zęby mądrości, nazywane fachowo ósemkami, to ostatnie trzonowce, które wyżynają się zwykle już w dorosłym życiu, najczęściej pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Co ciekawe, nie wszyscy posiadają ich zawiązki – niektórzy ludzie nigdy nie doczekają się bowiem ich wyrośnięcia. Innym natomiast proces ten może przysparzać sporo problemów – ósemki mogą powodować skrzywienie zgryzu, bolesność, a także sprzyjać rozwojowi próchnicy. Czy są nam one w ogóle potrzebne, czy może lepiej pozbyć się ich pod okiem doświadczonego dentysty w Krakowie?
Czym są zęby mądrości? Po co są nam w ogóle potrzebne?
Ostatnimi zębami, jakie wyrastają, są zęby mądrości, czyli ósemki. Pojawiają się zazwyczaj już w dorosłym życiu, kiedy wydawać by się mogło, że proces wzrastania jest już dawno zakończony. Ich wyżynaniu się może towarzyszyć sporo nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, a same ósemki mogą sporo namieszać w naszych ustach. To właśnie one są bowiem często winowajcą pojawienia się lub pogłębienia wady zgryzu albo nadmiernego stłoczenia zębów. Ósemki, ze względu na swoje położenie, są także szczególnie narażone na próchnicę, stwarzając dodatkowe problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.
Zęby mądrości są pozostałością po procesie ewolucji i według naukowców oraz dentystów, nie są nam obecnie do niczego potrzebne. Były przydatne przed tysiącami lat, kiedy ludzie spożywali surowe jedzenie, twarde orzechy, korzenie oraz liście i w związku z tym potrzebowali dodatkowych zębów, aby prawidłowo rozdrobnić pokarm. Dziś nasza dieta opiera się na przetworzonej, poddawanej obróbce cieplnej żywności, z której przeżuwaniem świetnie radzą sobie pozostałe zęby. Zamiast pomagać, stały się natomiast przyczyną problemów, dlatego wiele osób poważnie rozważa ich usunięcie. Co mówią o nich specjaliści?
Jakie problemy mogą stwarzać ósemki? Kiedy warto je usunąć?
Wyrastające w jamie ustnej zęby mądrości mogą powodować sporo problemów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nasze szczęki są mniejsze niż te, którymi dysponowali nasi przodkowie. W efekcie, w jamie ustnej współczesnego człowieka nie ma wystarczająco miejsca za komplet wszystkich zębów, jakie przewidziała natura. Ich wyrastanie bardzo często jest więc bolesne, może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, szczękościsku, a nawet rozwoju torbieli wokół wyżynającego się zęba lub w jego sąsiedztwie. Mogą także stać się także przyczyną stłoczenia i przesuwania się zgryzu, a także sprzyjać rozwojowi próchnicy.
W razie wystąpienia takich dolegliwości, warto zgłosić się do dentysty z krakowskiej kliniki, takiej jak np. Dentocentrum, który oceni proces wzrastania ósemek oraz doradzi, czy w danej sytuacji warto je usunąć. Ekstrakcja wyrośniętych zębów mądrości niczym nie różni się od usuwania pozostałych trzonowców i jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. W przypadku zatrzymanych zębów mądrości, konieczne jest natomiast ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg ten jest poprzedzony diagnostyką oraz wykonaniem zdjęcia RTG. Przeprowadza się go w głębokim znieczuleniu miejscowym – jest bezbolesny i trwa od 15 do 45 min., w zależności od stopnia skomplikowania.