W sobotę i niedzielę kilkuset osób skorzystało z możliwości, jaką niesie otwarcie obiektów zabytkowych na terenie powiatu bocheńskiego w ramach Weekendu z Zabytkami, i zwiedzało architekturę wiśnickiego więzienia.
Dla zwiedzających dostępne było zwiedzanie byłego kościoła pokarmelickiego, plac znajdujący się wewnątrz obiektu (majdan). Licznych zwiedzających (w samą sobotę więzienie zwiedzało 120 osób, w niedzielę jeszcze przed południem liczba ta była większa) oprowadzali po dostępnych obiektach więziennych oprowadzali funkcjonariusze wiśnickiej jednostki.
Zakład Karny w Nowym Wiśniczu jest najstarszą istniejąca jednostką penitencjarną w Polsce. Działa od 1786 roku, kiedy to Austriacy, już po pierwszym rozbiorze I Rzeczpospolitej, zamienili dotychczasową siedzibę Klasztoru Karmelitów Bosych na ciężkie więzienie. Sam obiekt powstał w pierwszej połowie XVII wieku jako wotum dziękczynne za zwycięstwo Rzeczpospolitej nad Turkami pod Chocimiem. Fundator klasztoru – Stanisław Lubomirski (dowodzący po śmierci hetmana Karola Chodkiewicza pod Chocimiem) pragnął, aby klasztor łączył w sobie nie tylko symbolikę siły Rzeczpospolitej i polskiej religijności. Chciał także, aby w klasztorze znajdowało się rodowe mauzoleum świadczące o niezwykłym bogactwie fundatora. Prace budowlane włoski architekt Lubomirskiego – Maciej Trapola. Do prac budowlanych wykorzystano między innymi jeńców tatarskich. Budowa trwała od 1622 r. aż do pełnego wykończenia w 1639 r. W roku 1635 konsekrowano klasztorny kościół pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela. W 1939 roku na początku II Wojny Światowej, po opanowaniu Polski przez Niemców, więzienie zostało wykorzystane na obóz koncentracyjny- do czasu założenia obozu w Auschwitz. Kościół klasztorny był systematycznie dewastowany a potem rozebrany. W 1940 Niemcy, aby uczcić aneksję Danii urządzili imprezę na wzór germańskiego święta Walpurgii. Część kościoła została, wówczas spalona.