W sobotę: z muzyką barokową na wiśnickim zamku

W najbliższą sobotę o godz. 18.30, w kaplicy Zamku w Wiśniczu, odbędzie się koncert z muzyką z czasów Lubomirskich. Wystąpi zespół Scepus Baroque, a w programie usłyszymy kompozycje Mikołaja Gomółki, Stanisława Szarzyńskiego, Marcina Mielczewskiego oraz Filipa Buchnera, który tworzył w okresie baroku w kapeli Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli starosta bocheński Adam Korta oraz burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzata Więckowska.

 

Zamek w Nowym Wiśniczu to perła wśród budowli zamkowych w Małopolsce. W 1593 roku posiadłość kupił Sebastian Lubomirski, a w latach 1615–1621 rozbudowy rezydencji podjął się jego syn Stanisław. Projekt barokowej przebudowy i umocnień bastionowych opracował dla niego Maciej Trapola. I taki widok zamku przetrwał do dzisiaj. Okres przebudowy i powstania nowej siedziby w XVII w. wiąże się z obecnością rodziny Lubomirskich.

Do tego okresu nawiązuje projekt muzyczny – wyjątkowy koncert, który odbędzie się we wnętrzach zamku w Nowym Wiśniczu, w kaplicy zamkowej. W Krakowie i w Warszawie panował wówczas król Zygmunt III Waza, dlatego biorąc pod uwagę znaczenie historyczne tego okresu i osadzenie w czasach Wazów w czasach baroku zostanie wykonany koncert z repertuarem nawiązującym do czasów świetności zamku w czasach baroku. Będą to utwory tworzone w Polsce na dworze krakowskim i warszawskim, dla katedry na Wawelu, czy dla innych kapel dworskich z tych czasów. W repertuarze znajdą się również kompozycje z dworu Lubomirskich w Lewoczy, zachowane w Archiwum w Podolińcu. Wśród kompozytorów można wymienić Marcina Mielczewskiego, Szymona Lechleitnera, Marcina Mielczewskiego, czy znanego w Wiśniczu członka kapeli Lubomirskich Filipa Buchnera.

Wykonawcą koncertu będzie zespół Scepus Baroque (zespół związany z festiwalem Barok na Spiszu), a zaproszeni artyści (Katarzyna Wiwer – sopran, Paulina Woś, Agnieszka Krawczyk – skrzypce barokowe, Artur Szczerbinin – klawesyn), specjalizujący się w muzyce dawnej, gwarantują wysoki poziom wykonawczy i artystyczny.

Wstępem do koncertu będzie krótka prelekcja o czasach barokowych w Wiśniczu, również w kontekście muzycznym.

Zamek w Wiśniczu, 21.09.2024, g. 18.30, wstęp wolny.

Projekt jest współfinansowany przez Powiat Bocheński.