Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na promocję książki Ireny Marii Wieciech „Inwigilowany” opisującej losy Józefa Wieciecha, pseudonim „Tamatow”, dowódcy akcji Wiśnicz. 22 października 2024 r., godz. 17.30, sala klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.
Promowana książka powstała dzięki staraniom dwóch córek Tamarowa: Ireny Marii Wieciech i Iwony Wieciech- Hamzaoui, w oparciu o nieznane dokumenty, które pozostawił w domowym archiwum oraz te odnalezione w innych zbiorach. Zawiera niezwykłą historię życia dowódcy akcji Wiśnicz, liczne zdjęcia z rodzinnych zbiorów, niepublikowane dotychczas archiwalia i listy.Opisuje między innymi jego działalność konspiracyjną w okresie II wojny światowej, brawurową akcję na niemieckie więzienie w Nowym Wiśniczu przeprowadzoną w 1944 roku i jego powojenne losy. Przypomina wiele wydarzeń i osób walczących z niemieckim okupantem na Bocheńszczyźnie.
Józef Wieciech (1917 – 1992) – działacz niepodległościowy, partyzant, oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, urodził się w Lipnicy Dolnej, ukończył Gimnazjum w Bochni, a w 1939 roku elitarną Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie. Brał udział w kampanii wrześniowej. Pod pseudonimem „Tamarow”, później „Boruta”, walczył w szeregach Armii Krajowej. Dowodził akcją Wiśnicz, w nocy z 26 na 27 lipca 1944 roku, podczas której z niemieckiego Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu uwolniono 128 więźniów politycznych na kilka godzin przed wywiezieniem ich do obozu w Auschwitz. Akcja została przeprowadzona bez ofiar w ludziach pod bokiem 33 batalionu SS, który stacjonował w pobliskiej szkole. Była to jedna z najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia w okresie II wojny światowej. Po wojnie został wcielony do Ludowego Wojska Polskiego, od 1945 roku kilkakrotnie zatrzymany, więziony, zdegradowany i przez wiele lat inwigilowany. Major Józef Wieciech zmarł w 1992 r. i został pochowany na starym cmentarzu w Lipnicy Dolnej.
Podczas spotkania o akcji Wiśnicz i opowie Krzysztof Kasprzyk, miłośnik historii, artysta rzeźbiarz, działacz społeczny i szef Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Najemnicy Bocheńscy”.
Promowaną książkę będzie można zakupić i otrzymać autograf Autorki. Biblioteka zaprasza wszystkich chcących lepiej poznać losy Józefa Wieciecha i historię Ziemi Bocheńskiej. Wstęp wolny.