Powiedzieli podczas uroczystości Święta Niepodległości. Video

Jak co roku bochnianie zebrali się pod pomnikiem „Poległym za Wolność 1914-1920” aby uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Jak co roku przy tej okazji miały miejsce przemówienia do zebranych. Jakie tematy przemówień zaprezentowali w roku 2024 (trzecim roku wojny na Ukrainie, po roku zmiany władzy w Polsce i po sześciu miesiącach po powołaniu nowych władz samorządowych) Stanisław Bukowiec (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury w rządzie Donalda Tuska), Adam Korta (Starosta Bocheński) oraz Magdalena Łacna (Burmistrz Bochni) ? Zapraszamy do lektury i obejrzenia materiału video. 

 

W wystąpieniu Stanisława Bukowca zwróciliśmy uwagę na przedstawienie zebranym wagi czasu, w jakim się znajdujemy – wojny na Ukrainie, wojny hybrydowej z Białorusią, niepokojów na świecie z koniecznością wspólnych działań ponad podziałami (odwołanie się do powstania państwa polskiego w 1918 roku z ziem trzech zaborów). Jako pracownik rządu Donalda Tuska oraz polityk Trzeciej Drogi podkreślił, że „Rząd polski od kilku miesięcy działa intensywnie aby wzmocnić polskie bezpieczeństwo.” Dodał, że budżet na MON to rekordowe 187 mld złotych, czyli blisko 5% polskiego PKB. Dzięki temu ma zostać zakupiony sprzęt, który da nam – Polakom – poczucie bezpieczeństwa.

Najlepsze wystąpienie przygotował starosta bocheński. Adam Korta utkał swoją wypowiedź wzdłuż dzieł klasyków. Zaczął od „Nocy Listopadowej” Wyspiańskiego przywołując zeń wypowiedź księcia Konstantego: „Listopad to dla Polski niebezpieczna pora”. Nawiązał tym samym do powstanie listopadowego. Starosta przywołał romantyczną naturę polskich insurekcji. Przypomniał, że dzieki powstaniu listopadowemu odrodziła się Belgia, nie wspominając jednak, że wzniosła postawa „Za wolność Waszą i Naszą” przyniosła Polsce hekatombę ofiar, degradację społeczną i polityczną społeczeństwa polskiego zaboru rosyjskiego. Adam Korta przeszedł do Litanii Pielgrzymskiej Mickiewicza, z której zacytował znane zawołanie: „O wojnę powszechną. Za Wolność Ludów. Prosimy Cię Panie”, która przeniosła nas w lata Wielkiej Wojny.  Odrodzenie w jej wyniku Rzeczpospolitej, była – jak powiedział Adam Korta – „możliwa dzięki całemu społeczeństwu polskiemu, a zwłaszcza jego elit.” W późniejszym fragmencie swojej wypowiedzi Adam Korta zadał pytanie czy Polska, której lekcje historii były tak kosztowne, wyciągnęła z niej wnioski, przeanalizowała występujące prawidłowości i związki przyczynowo skutkowe? „Co odpowiemy pokoleniom, które zapytają w jakim stanie przekazujemy im dziedzictwo Chrobrych, Jagiellonów, Sobieskich, Piłsudskich czy Wojtyłów?” – zaakcentował swoje wystąpienie starosta bocheński.

 

Magdalena Łacna, w przeciwieństwie do swoich przedmówców nawiązała do Święta Niepodległości z perspektywy bocheńskiej. Przypomniała o postaciach kapitanów: Tadeusza Bursztyna i Jerzego Dobrodzickiego , którzy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom austriackim i wzięli udział w rozbrajaniu wojsk zaborcy. Burmistrz Bochni spięła wyzwalanie Bochni ze współczesnością stwierdzeniem: „stoimy tutaj dumnie wraz z żołnierzami 21. batalionu logistycznego z Rzeszowa, którego patronem jest właśnie gen. Jerzy Kazimierz Dobrodzicki.” Sporo miejsca w swoim wystąpieniu Magdalena Łacna poświęciła upamiętnieniu polskiej niepodległości w bocheńskich szkołach i przedszkolach. „To oni będą strażnikami wartości, które przekazali nam nasi przodkowie” – powiedziała o młodym pokoleniu Burmistrz Bochni.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wystąpień Stanisława Bukowca, Adama Korty i Magdaleny Łacnej podczas Święta Niepodległości: