Nowy Wiśnicz. Miasto podpisało umowę z BGK na 2,6 mln złotych

W obecności wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, burmistrz Nowego Wiśnicza – Małgorzata Więckowska podpisała dzisiaj w Ratuszu Miejskim umowę z prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego – Martą Postułą . Umowa dotyczy nieprocentowanej pożyczki dla Nowego Wiśnicza na kwotę 2,6 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na remont sieci wodociągowej, budowę sieci kanalizacyjnej oraz rewitalizację terenu przy szkole w Nowym Wiśniczu. 

Uroczystość podpisania umowy pomiędzy Miastem Nowy Wiśnicz a Bankiem Gospodarstwa Krajowego o udzieleniu miastu nieoprocentowanej pożyczki (a z niej 5% kwoty może być umorzona), odbyła się w sali obrad Rady Miejskiej w Ratuszu w Nowym Wiśniczu. Po złożeniu podpisów przez Małgorzatę Więckowską, Martę Postuła oraz  Skarbnik Nowego Wiśnicza – Ewa Korogwicz, głos zabrali w Małgorzata Więckwoska, Marta Postuła oraz Władysław Kosiniak – Kamysz.

Burmistrz Nowego Wiśnicza podkreśliła, jak bardzo ważne dla Nowego Wiśnicza są środki z pozyskanej pożyczki, Małgorzata Więckowska. Środki zostaną przeznaczone na remont sieci wodociągowej w Nowym Wiśniczu oraz budowę sieci kanalizacyjnej w Nowym Wiśniczu. Cieszę się, że możemy skorzystać z takich środków. Z naszych środków nie bylibyśmy w stanie takiej inwestycji zrealizować. 

Pożyczka pochodzi z BGK , który odpowiada za wdrażanie ponad połowy środków Krajowego Plan Odbudowy.  Beneficjenci programu przeznaczają pozyskane pieniądze na wodociągi, kanalizację, oświetlenie. Środki te trafiają do takich jednostek jak Nowy Wiśnicz. Projekt w Nowym Wiśniczu będzie finansowany w ramach programu Zielona Transformacja Miast, na którą BGK posiada aż 40 mld złotych. Korzystają z nich nie tylko miasta, ale także spółki komunalne – powiedziała pierwsza wiceprezes BGK – Marta Postuła. umowa podpisana z Nowym Wiśniczu byłą setną w skali kraju, a dziewiętnastą w skali województwa małopolskiego.  Istotne jest, aby te pieniądze trafiały nie tylko do dużych miast, ale żeby trafiały do miast i miejscowości mniejszych – dodała Marta Postuła.

Na koniec głos zabrał Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier odniósł się do podpisanej chwilę wcześniej umowy Nowego Wiśnicza z BGK, aby zwrócić uwagę na realizację obietnic wyborczych, a następnie przejść do wielkich inwestycji takich jaką jest budowa „Sądeczanki”, za realizację której odpowiada miedzy innymi obecny na uroczystości Stanisław Bukowiec. Ważne, że samorząd lokalny jest aktywny, że staracie się pozyskiwać środki z różnych źródeł.  Tak właśnie to powinno wyglądać. Wodociągi, kanalizacja wymagają obecnie największego wsparcia. Dzisiaj mówimy o wsparciu dla miasta, ale pracujemy też nad wsparciem wsi. Musimy znaleźć sposób, aby wspierać rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych. To dla wielu miejscowości jest ciągle poważny problem, a dla wielu mieszkańców to sprawa najważniejsza. (…) Dotrzymujemy obietnic wyborczych. Obiecaliśmy uruchomienie środków z KPO. Poprzedni rząd przez dwa lata nie był w stanie tego zrobić pomimo tego, że nakreślił bardzo trudne „kamienie milowe”, często niewykonalne, albo takie których nie chcemy realizować , od których będziemy odchodzić, jak choćby oskładkowanie umów o dzieło.

W uroczystym podpisaniu umowy pomiędzy Miastem Nowy Wiśnicz a Bankiem Gospodarstwa Krajowego udział wziął wicepremier Rady Ministrów i Minister Obrony Narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz, burmistrz Nowego Wiśnicza – Małgorzata Więckowska, pierwsza wiceprezes BGK – prof. Marta Postuła, Sekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury – Stanisław Bukowiec, dyrektor Regionu Małopolskiego BGK – Renata Deptała, wicestarosta bocheński – Ryszard Drożdżak, Skarbnik Miasta Nowy Wiśnicz – Ewa Korogwicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Szczepan Sułek.