Gmina Nowy Wiśnicz. O wiśnickich grobach wojennych Wielkiej Wojny. Zdjęcia

W niedzielę, na cmentarzach w Nowym i Starym Wiśniczu odbył się kolejny „Wiśnicki spacer tematyczny”. Tym razem jego uczestnicy wraz z prowadzącym spotkanie – Mirosławem Mroczkiem – wędrowali śladem wojennych nekropolii I wojny światowej. 

Mirosław Mroczek, członek Rady Historii i Dziedzictwa Narodowego Powiatu Bocheńskiego, skrupulatnie przedstawił zebranym przy miejscu pochówku żołnierzy rosyjskich i austro-węgierskich genezę powstawania grobów wojennych, począwszy od celów sanitarnych, po budowę przekazu patriotycznego. Opowiedział o sposobie chowania poległych w trakcie walk, pracach ekshumacyjnych. Przeprowadził zebranych swoją opowieścią od wybuchu Wielkiej Wojny, po walki w ramach operacji łapanowsko-limanowskej (1914) oraz gorlickiej (1915).  W mogiłach wojennych z czasów I wojny światowej, na terenie cmentarzy w Nowym Wiśniczu i Starym Wiśniczu pochowano łącznie 228 żołnierzy.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Wiśnicza pod Patronatem Starosty Bocheńskiego Adama Korty. Zadanie współfinansowane jest przez Powiat Bocheński.