W związku z 80. rocznicą rozwiązania Armii Krajowej (19.01.1945 roku) w poniedziałek 20 stycznia w hallu budynku Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej odbyło się otwarcie wystawy, przygotowanej przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej, poświęconej generałowi Leopoldowi Okulickiemu.
Otwarcie nastąpiło w samo południe. Otworzyli ją Zofia Sitko z SBiMZB oraz Michał Masłowski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w krakowskim IPN. Urodzonemu w Bartucicach generałowi poświęcono kilkanaście wielkoformatowych zdjęć z krótkimi informacjami na temat życia Okulickiego. „To idealne miejsce aby pokazać wystawę o Leopoldzie Okulickim – Synu Ziemi Bocheńskiej. Zdjęcia pochodzą z różnych źródeł – archiwów IPN oraz narodowych. Materiały źródłowe pochodzą także z Izby Pamięci o Leopoldzie Okulickim w Bartucicach. Wystawa jest prosta w przekazie. To zdjęcia z krótkimi treściami pisanymi, tak aby czytającego nie zmęczyć wystawą, a historia dotarła do niego” – powiedział Michał Masłowski.
Generał Okulicki (1898-1946) urodził się w Bartucicach w rodzinie chłopskiej. Ukończył bocheńskie gimnazjum. Był żołnierzem Legionów Piłsudskiego, wojny polsko-bolszewickiej, uczestniczył w kampanii wrześniowej. Jeszcze podczas trwania wojny obronnej, rozpoczął działania w konspiracji (Służba Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej). W 1941 roku więzień NKWD, gdzie zastała go agresja niemiecka na ZSRR. Z Łubianki trafił do Armii Andersa, z którą ewakuował się na Bliski Wschód. Związany z wojskową organizacją NIE – skierowaną przeciwko wkraczającej na tereny polskie Armii Czerwonej – której był komendantem. Do Polski wrócił przerzucony drogą lotniczą w maju 1944 roku i od razu wszedł w struktury Komendy Głównej Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim jako szef sztabu KG AK. W październiku 1944 roku został mianowany Komendantem Głównym Armii Krajowej. Rozwiązał ją rozkazem 19.01.1945, a jej rolę w walce z nowym okupantem przejąć miała NIE. Aresztowany podstępnie w marcu 1945 roku w Pruszkowie przez NKWD. Ponownie trafił do więzień NKWD. Uczestniczył w tak zwanym „procesie szesnastu”. Zmarł w Moskwie 24.12.1946 roku. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach.
„Postać Okulickiego jest godna do naśladowania. Miał na sobie ciężar odpowiedzialności za żołnierzy AK. Rozkaz o rozwiązaniu AK z dnia 19.01.1945 roku kończył co prawda działania Armii Krajowej, ale kończył walki. (…) Postać Okulickiego jest postacią tragiczną. Ciążyła na nim nie tylko odpowiedzialność za żołnierzy AK. To też jego aresztowanie, udział w „procesie szesnastu”, śmierć w więzieniu w grudniu 1946, po której do dzisiaj nie wiemy gdzie jest jego grób. Możemy tylko symbolicznie wspominać jego osobę” – skomentował postać generała Michał Masłowski.