Przed kilkoma dniami opublikowaliśmy informacje na temat rankingu Fundacji Perspektywy, w których podjęto się trudu klasyfikacji wszystkich liceów na terenie Polski. Najlepsze z naszego powiatu – I Liceum Ogólnokształcące zajęło w rankingu 336 miejsce, kolejne – działające przy ZS nr 1 – 717, pozostałe nie zmieściły się w rankingu ogólnopolskim – obejmującym tysiąc szkół. O komentarz dotyczący wyników rankingu poprosiliśmy starostę powiatowego Adama Kortę, który sprawuje nadzór nad szkołami średnimi w powiecie.
Starosta został zapytany o to co zrobić, aby szkoły z naszego powiatu pięły się w górę małopolskiej i krajowej klasyfikacji (o rankingu pisaliśmy TUTAJ) oraz czy za osiągane wyniki odpowiada tylko materiał ludzki (uczniowie i nauczyciele) czy też to kwestia budowania priorytetów (np. promowanie uczniów na olimpiady) i organizacji?
Ranking Perspektyw to dla nas ważny moment na refleksję nad jakością kształcenia w powiecie bocheńskim. Sukces szkoły to wynik współdziałania wielu elementów: zaangażowania uczniów i nauczycieli, przemyślanej strategii edukacyjnej, wsparcia ze strony samorządu, inwestycji w infrastrukturę oraz współpracy z zewnętrznymi partnerami. Naszym celem jest tworzenie takich warunków, które pozwolą każdej szkole i każdemu uczniowi w pełni rozwijać swój potencjał.
Należy jednak pamiętać, że nawet przy optymalnym połączeniu wszystkich tych czynników trudno jest przewidzieć konkretne miejsca w rankingu Perspektyw. Na przestrzeni lat nasze szkoły zdobywały różne wyróżnienia – od „Złotej szkoły” po „Brązową szkołę”. Te wyniki są zmienne, mimo że nauczyciele stale wkładają ogrom pracy, a samorząd niezmiennie inwestuje w rozwój młodzieży. Przykładowo, w minionym roku na realizację zadań w zakresie oświaty i wychowania przeznaczyliśmy ponad 100 mln zł.
Nie można jednak pominąć istotnego faktu, że priorytety i podejście uczniów do nauki również ulegają zmianom. Każdy rocznik jest inny – ma swoje specyficzne potrzeby, ambicje i plany na przyszłość.
Cieszymy się, że szkoły z powiatu bocheńskiego co roku znajdują się w rankingu, ale najważniejsze są rzeczywiste osiągnięcia naszych uczniów. Wysokie wyniki matur i egzaminów zawodowych, sukcesy absolwentów w różnych dziedzinach oraz ich rozwój zawodowy są prawdziwym powodem do dumy. Tutaj warto podkreślić, że zdawalność matur w powiecie bocheńskim w ciągu ostatnich dziesięciu lat zawsze była wyższa od średniej wojewódzkiej i krajowej. To te rezultaty najlepiej świadczą o jakości edukacji w naszym powiecie – powiedział Adam Korta.