Jutro w Bochni rozpoczyna się nowy cykl Czwartkowych Spotkań Muzealnych. Pierwsze z nich będzie poświęcone pierwszej polskiej książce kucharskiej.
Cykl Czwartkowych Spotkań Muzealnych ma już 28-letnią tradycję, w 2001 r. został nagrodzony przez Ministra Kultury. Jak widać, tematów nie brakuje i nic nie wskazuje na to, żeby miał w tym zakresie pojawić się jakiś kryzys. – Powiększa się krąg nie tylko naszej publiczności, ale również ludzi, którzy do nas przybywają czy tematów, które realizują pracownicy muzeum. Myślę, że to coś naturalnego, że poznajemy ludzi, ci ludzie znają kolejnych ludzi i w ten sposób docieramy do bardzo ciekawych referentów i do bardzo ciekawych tematów – mówi Jan Flasza, dyrektor muzeum.
Jego zdaniem, nie ma możliwości wyczerpania tematów, które mogą zostać poruszone w ramach spotkań czwartkowych. – Dopóki ludzie będą interesować się egzystencją człowieka, jego wymiarem kulturowym, duchowym, religijnym, artystycznym, to zawsze się takie tematy znajdą. Poza tym pojawiają się zagadnienia nowsze, w tej chwili dużym zainteresowaniem cieszy się historia II wojny światowej, ale także lat powojennych – dodaje dyrektor muzeum.
Pierwsze z nowego cyklu spotkanie odbędzie się jutro wieczorem i będzie poświęcone pierwszej polskiej książce kucharskiej. Prelegentem będzie dr hab. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Harmonogram Czwartkowych Spotkań Muzealnych 2010. Edycja XXVIII
21 stycznia, dr hab. Jarosław Dumanowski (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu), Pierwsza polska książka kucharska. Zaproszenie do lektury.
18 lutego, Elżbieta Michałowska (I Liceum Ogólnokształcące w Bochni), Syria – Jordania – Liban. Moje podróże w czasie i przestrzeni.
18 marca, Anetta Stachoń (Muzeum Bochni), Medycyna ludowa w 5365 receptach. XVIII-wieczny rękopis ze zbiorów historycznych bocheńskiego muzeum.
29 kwietnia, Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Król Kazimierz Wielki i Bochnia w świetle faktów, tradycji i mitów. W 700. rocznicę urodzin ostatniego z Piastów.
13 maja, ks. Tadeusz Bukowski (Muzeum Diecezjalne w Tarnowie), Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce i nowe nośniki informacji.
17 czerwca, Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), O pamiętnikach bocheńskich raz jeszcze.
19 września, Iwona Zawidzka (Muzeum w Bochni), Bochnia i bochnianie z pierwszej połowy ubiegłego wieku w pamiętniku Ani Aussenberg.
14 października, Maria Fiderkiewicz (Krakuszowice), Skrzypek na hałdzie. Sztuka plastyczna środowisk górniczych Górnego Śląska.
18 listopada, Andrzej Pacuła (Bochnia), Piwnica pod Baranami – formacja intelektualna i artystyczna.
16 grudnia, Danuta Krzysztofek i Jarosław Fraś (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce), Marek Materna (Muzeum w Bochni), Place miejskie w Wieliczce i Bochni. Dzieje – funkcje – zabudowa.
Sala Portretowa Muzeum, godzina 17.30
Na zdjęciu, jedno ze spotkań w 2009 r. (w listopadzie)