25. lutego miało miejsce kolejne Spotkanie Czwartkowe. O godz. 17.30 zebrani w Sali Portretowej bocheńskiego Muzeum słuchacze mogli usłyszeć wykład pana dr hab. Mieczysława Rokosza. Spotkanie zorganizowano z okazji 757. rocznicy lokacji miasta Bochni, która przypada na 27 lutego.
Wiek XIII stanowi przełomowi okres w historii zarówno Polski jak i Małopolski wraz z Krakowem, stolicą dzielnicy senioralnej, jak i Bochni, której działalność stanowiła znaczne dochody do skarbca królewskiego.
Polska, nękana wówczas przez złą sytuację polityczną (rozbicie dzielnicowe), wyniszczeniem spowodowanym najazdami tatarskimi, zaczęła odradzać się, tworzyć własną kulturę. W tych czasach obserwujemy wzmocnienie gospodarcze, podział struktur społeczeństwa, rozkwit stanu rycerskiego i religii chrześcijańskiej.
Wiek XIII stanowi podstawę do wielu znanych nam zwyczajów, w tym czasie żyli wybitni Polacy, tj: Wincenty Kadłubek.
Okres panowania ostatnich Piastów to również czas powolnego jednoczenia się Polski po okresie rozbicia dzielnicowego. Z wieku XIII pochodzi także pierwsze zdanie zapisane po polsku w kronikach, to w tym wielu po raz pierwszy orzeł na białym tle ukazał się oficjalnie jako godło i pozostał nim do dziś.
Tak więc, wiek XIII był znamiennym czasem w naszej historii i mimo takiej przepaści czasowej powinien pozostać w pamięci.