Dużo w ostatnim czasie mówiło się o problemach abonentów Ery w Bochni i okolicach. Często podnoszony był problem „braku sieci”, szczególnie na obrzeżach Bochni, ale i w samym centrum. Niedługo sytuacja może się zmienić.
Jest możliwe, że już w czerwcu rozpocznie pracę kolejna stacja bazowa, która podniesie komfort korzystania z telefonów komórkowych tej sieci.
Inwestycja w zamierzeniu ma na celu zwiększenie pojemności sieci w północnych dzielnicach miasta poprzez odciążenie już istniejących stacji oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzięki zapewnieniu możliwości połączenia się z numerem alarmowym 112.
Duża odległość telefonu od stacji bazowej ma także wpływ na szybsze wyczerpywanie się baterii, ale również na to, że telefony emitują wyższe natężenie pola elektromagnetycznego.
Nowa stacja bazowa zostanie oddana do użytku po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń, w tym po przeprowadzeniu pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego przez niezależne certyfikowane laboratorium.
Jak poinformowało nas biuro prasowe Polskiej Telefonii Cyfrowej – wszystkie inwestycje PTC są tak zaprojektowane, aby w najmniejszym stopniu nie miały żadnego wpływu na otoczenie, tym bardziej negatywnego. Wszelkie wyniki badań naukowych jednoznacznie mówią, że inwestycje realizowane zgodnie z polskim prawem, zmierzone i dopuszczone do użytkowania przez kompetentne organy nie mają żadnego wpływu na zdrowie czy też życie ludzi.
Polskie przepisy w zakresie emisji pól elektromagnetycznych są nawet 100 razy bardziej rygorystyczne niż przepisy europejskie, a jeszcze bardziej rygorystyczne niż amerykańskie.
W Polsce norma obowiązuje dla całego pasma radiowego, bez względu na ilość źródeł pola elektromagnetycznego. Oznacza to, że pomiarami kontrolnymi są objęte wszystkie źródła, bez ich rozróżniania. Tysiące sprawozdań z dotychczasowych pomiarów świadczą o tym iż w rzeczywistości natężenia pól wokół stacji są na poziomie wielokrotnie niższym (kilka rzędów wielkości) niż dopuszczalne polskimi bardzo rygorystycznymi przepisami.
PTC pracuje także nad uruchomieniem w Bochni sieci najszybszego bezprzewodowego dostępu do Internetu. Jednak do zrealizowania tego projektu niezbędne jest wybudowanie kilku nowych stacji bazowych.
Z uwagi na bardzo długi czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest możliwe podanie przybliżonego terminu jego zakończenia.