Od października w Królówce funkcjonuje muzeum mleczarstwa. Można w nim obejrzeć XIX-wieczne urządzenia, za pomocą których wytwarzano produkty z mleka, są też setki butelek i probówek sprzed ponad 100 lat. Opinie co do sposobu funkcjonowania placówki są jednak podzielone.
W Królówce znajduje się muzeum mleczarstwa, które zostało założone w budynku dawnej mleczarni. Pamięta on jeszcze czasy cesarza Austrii Franciszka Józefa. Mleczarnię w Królówce założył w 1888 r. ks. Wincenty Pawlikowski. Przyświecał mu wówczas cel, aby mieszkańcom rolniczej miejscowości zapewnić źródło dochodu. Jest bardzo prawdopodobne, że masło z Królówki trafiało na stół cesarza Franciszka Józefa.
Jak mówi Renata Jonak, dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej, placówka cieszy się dużym zainteresowaniem. – Jest to jedyne muzeum w Małopolsce tego typu, więc wzbudza duże zainteresowanie.
Dyrektor dodaje, że poza sezonem turystycznym muzeum zwiedzali przede wszystkim mieszkańcy Królówki oraz rodziny wywodzące się z tej miejscowości. – Myślę, że w sezonie turystycznym muzeum będą również odwiedzali turyści z zewnątrz, ponieważ, tak jak wspomniałam, jest duże zainteresowanie, aby zobaczyć te najstarsze XIX-wieczne urządzenia. Renata Jonak mówi, że w ostatnich tygodniach muzeum odwiedziło kilka grup turystów, są kolejne zgłoszenia.
Stanisław Tabor, radny z Królówki, zwraca uwagę że jesienią w muzeum był pracownik, ale później to się zmieniło. – W tym momencie na pewno jest nieuruchomione, nieotwarte, nikt nie zwiedza. Wiadomo, muzeum można zrobić, ale może nie być chętnych na zwiedzanie. Zdaniem radnego najbliższy sezon pokaże, na ile muzeum mleczarstwa w Królówce było trafionym pomysłem. – Zawsze można pozwiedzać, ale czy to będzie funkcjonowało, to ten sezon pokaże.
Radna Maria Małek z Królówki zwraca uwagę, że muzeum w Królówce zwiedzają turyści np. przy okazji zwiedzania zamku w Wiśniczu. Dodaje, że na muzeum wisi wywieszka o godzinach otwarcia.– Jeżeli będzie czynne, niech funkcjonuje, po to zostało to zrobione.
Dawną mleczarnię można zwiedzić, umawiając się wcześniej w Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Tel. 14 685 09 46. Od niedzieli 11 IV muzeum będzie czynne w każdą niedzielę od 10.00 do 13.00.