We wtorek 20 IV w Bochni odbędzie się spotkanie z twórcami albumu pt. „Osądź mnie Boże… Ks. Władysław Gurgacz kapelan Polski podziemnej”, Dawidem Golikiem i Filipem Musiałem.
– Po 1989 r. możliwe stało się mówienie i pisanie o losach wielu „żołnierzy wyklętych”, których pamięć miała zaginąć wraz z ich śmiercią. W gronie tych żołnierzy był ks. Władysław Gurgacz kapelan Polski Podziemnej – mówi Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Ks. Władysław Gurgacz urodził się 2 kwietnia 1914 r. w Jabłonicy Polskiej pod Krosnem, był członkiem Towarzystwa Jezusowego, kapelanem szpitalnym w Gorlicach, absolwentem studiów filozoficznych i teologicznych. Szykanowany przez komunistów za głoszenie patriotycznych kazań, zaczął się ukrywać i z czasem objął funkcję kapelana oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Aresztowany przez UB i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na śmierć po pokazowym procesie, zginął zamordowany 14 września 1949 r. w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim a miejsce jego wiecznego spoczynku miało pozostać nieznane. Ktoś jednak odszukał i oznaczył mogiłę, a w latach 60-tych dotarli do niej były kleryk Michał Żak – skazany wraz z ks. Gurgaczem oraz jezuita ks. Stanisław Szymański, który był pierwszym biografem swego współbrata.
„...Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to jest zresztą śmierć?… Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę… – mówił w ostatnim słowie przed komunistycznym trybunałem jezuita ks. Władysław Gurgacz. Miał wówczas 35 lat i był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Komuniści za odprawianie polowych Mszy Świętych i nauczanie partyzantów życia zgodnego z nakazami katolickiej wiary skazali go na śmierć. Został zamordowany strzałem w tył głowy.
W albumie „Osądź mnie Boże… Ks. Władysław Gurgacz – kapelan Polski podziemnej”, zaprezentowano ponad 150 fotografii ilustrujących drogę życiową duchownego. Od dzieciństwa aż po dramatyczne losy więzienne. Wydawnictwo poprzedzono wstępem biograficznym prezentującym nieznane dotąd szczegóły dotyczące życia kapłana.
Autorzy albumu Dawid Golik i Filip Musiał pracują w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Dawid Golik jest doktorantem w Instytucie Historii UJ i członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. Dr Filip Musiał – politolog i historyk, adiunkt w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, jest sekretarzem redakcji „Zeszytów Historycznych WiN-u” oraz członkiem Ośrodka Myśli Politycznej. Autorem i współautorem kilkunastu książek, ostatnio wydał: „Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kard. Karola Wojtyły”, „W obronie niepodległości. Antykomunizm w II Rzeczypospolitej” oraz „Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970-1989)”.
Początek spotkania we wtorek 20 kwietnia o godz. 17.30 w Sali Klubu biblioteki przy ul. Mickiewicza 5.