Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni pupilarnie zwanej „Budowlanki” już po raz kolejny przystąpili do Ogólnopolskiego Programu „Mam Haka na Raka”, którego celem jest zaangażowanie młodzieży w promowanie postaw prozdrowotnych.
W pierwszym etapie konkursu zadaniem Hakowiczów było promowanie profilaktyki nowotworu prostaty w środowisku lokalnym. Chcąc dobrze przygotować się do poruszonego tematu zaprosili do szkoły wielu gości min. Panią radiolog Annę Chwalibóg, która przybliżyła temat nowotworu prostaty oraz odpowiedziała na wszystkie nurtujące ich pytania.
Młodzież przeprowadziła również interesujący wywiad z Panem urologiem Leszkiem Byrskim. Aby móc dotrzeć do jak największej liczby osób przygotowali plakaty, ulotki informujące, które rozdawali podczas happeningu na terenie miasta i szkoły. Materiały informacyjne przekazali również do ośrodków zdrowia. Dzięki uprzejmości mediów informacje dot. nowotworów prostaty trafiły do internautów, radiosłuchaczy i czytelników gazet.
Po przeprowadzonych działaniach hakownicze zakwalifikowali się do ogólnopolskiego etapu konkursu. Konkurs „Mam haka na raka” cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszym etapie konkursu startowało ponad 500 drużyn z całej Polski a do kolejnego etapu zakwalifikowano około 40 drużyn. Młodzież i opiekunowie zostali zaproszeni do udziału w warsztacie kreatywnym, który odbył się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Spotkali się tam z wieloma specjalistami z dziedziny urologii i psychologii oraz marketingu.
Byli obecni m.in. Pan Marek Twardowski Wiceminister Zdrowia, dr n. med. Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego, Centrum Onkologii, Pani Mariola Kosowicz psychoonkolog, terapeuta, Centrum Onkologii, dr. n. med. Janusz Meder Prezes Polskiej Unii Onkologicznej, Pan Tadeusz Włodarczyk Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”. Informacje zdobyte podczas sesji wykładów pozwolą młodzieży lepiej przygotować ogólnopolską kampanię społeczną która jest wymogiem drugiego etapu konkursu. Celem tej kampanii ma być zachęcenie mężczyzn po 45 roku życia do przeprowadzania badań prostaty.
Uczniowie w składzie Paulina Słonina, Natalia, Krysiak, Elżbieta Kawalec, Radosław Nabielec i Łukasz Bakalarz zostali przygotowani przez nauczycieli koordynujących mgr Agnieszkę Michałowską i mgr inż. Renatę Czarnota.
Gratulacje koledzy:):)
Super :D:D gratulacje!!