760-lecie bocheńskiego rzemiosła i 60-lecie Cechu Rzemiosł Różnych w Bochni

W Bochni odbyło się w niedzielę święto rzemiosła. Przybyli na nie przedstawiciele cechów rzemieślniczych z całego regionu tarnowskiego: Brzeska, Tarnowa, Pilzna, Dębicy i Dąbrowy Tarnowskiej.

Okazją do tego był jubileusz 60-lecia Cechu Rzemiosł Różnych oraz 760-lecia bocheńskiego rzemiosła. Jak mówi Janina Bajda, kierownik bocheńskiego cechu, tradycje rzemieślnicze w Bochni są bardzo długie. – Na bazie rzemiosła była rozwijana miejscowa żupa, czego dowodem było powstanie cechów rzemieślniczych, bednarzy, w których była paczkowana sól itp. Cechy zabezpieczały podstawowe usługi i wyroby dla miasta, ale głównie koncertowały się na współpracy z lokalną żupą solną. Rzemiosło było w tym czasie bardzo szanowane. Jako przykład mogę podać, że rajcami miejskimi byli przeważnie rzemieślnicy – mówi Janina Bajda.

Obecnie bocheński Cech Rzemiosł Różnych rozszerza swoją działalność o nowe obszary, jak biuro doradztwa podatkowego czy biuro rachunkowe. – Organizujemy szeroko pojętą działalność oświatową poprzez organizowanie kursów kwalifikacyjnych, doskonalących, również mamy w swoich zakładach cały zastęp uczniów zawodu. Nikt lepiej nie jest przygotowany do zawodu niż uczniowie, którzy puszczają nasze zakłady z tytułem czeladnika. Uczą się nie tylko dobrej fachowości, ale również uczciwości, a często również kultury życia.

Obecnie do bocheńskiego Cechu Rzemiosł Różnych należy 137 zakładów, które szkolą łącznie 511 uczniów. Najwięcej z nich szkoli się w branży fryzjerskiej oraz motoryzacyjnej. Z okazji jubileuszu kierownik bocheńskiego cechu Janina Bajda została odznaczona szczególnym atrybutem rzemieślników, szablą Jana Kilińskiego.