W środę pod pomnikiem Leopolda Okulickiego licznie zebrani bochnianie uczcili pamięć generała Niedźwiadka w 110 rocznicę jego urodzin.
Na uroczystość, która była także częścią bocheńskich obchodów Święta Niepodległości, przybyły liczne delegacje. Pod pomnikiem generała obecna była rodzina Leopolda Okulickiego, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz weteranów walki o wolność, poseł na sejm Edward Czesak, starosta bocheński Jacek Pająk, burmistrz miasta Bogdan Kosturkiewicz a także Franciszek Gryciuk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Teofil Wojciechowski, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Nie zabrakło także pocztów sztandarowych bocheńskich placówek oświatowych oraz delegacji składających się z nauczycieli oraz uczniów.
Na obchody 110 rocznicy urodzin generała Niedźwiadka przybyli także przedstawiciele 19 Gimnazjum z Częstochowy, które nosi imię Leopolda Okulickiego.
Uroczystość rozpoczęła się modlitwa za spokój duszy śp. Generała, która poprowadził ks. dziekan Zdzisław Sadko. Następnie głos zabrał przewodniczący bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK Zbigniew Siudak. W skrócie przedstawił on historię pomnika. – Ten pomnik jest symbolem walki o niepodległość i chciałbym, żeby o niego dbać, aby przetrwał dla kolejnych pokoleń – zakończył swoją wypowiedź prezes Siudak.
Kilka słów do zebranych powiedzieli także poseł Edward Czesak, starosta Jacek Pająk oraz burmistrz Bogdan Kosturiewicz. Jako ostatnia głos zabrała Krystyna Tyrajska, dyrektor 19 Gimnazjum z Częstochowy. – Mamy zamiar utworzyć rodzinę szkół gen. Leopolda Okulickiego. Zwracam się z tego miejsca do pana burmistrza Kosturkiewicza o pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia – mówiła dyrektor częstochowskiego gimnazjum nr19.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów u stóp generała Niedźwiadka. Następnie zebrani przeszli do Sali kina Regis, gdzie wysłuchali wykładu Marka Lasoty, dyrektora Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, na temat generała Okulickiego jako przywódcy Polski Walczącej.
Po prelekcji zebrani mogli obejrzeć w podziemiach MDK wystawę, na której zgromadzono dokumenty świadczące o działalności generała oraz pamiątki z nim związane. Ekspozycja zawiera m.in. Order Orła Białego przyznany Mu pośmiertnie przez prezydenta Wałęsę w 1995 r. Ekspozycja składa się z dokumentów przechowywanych w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Izbie Pamięci gen. Okulickiego w Bratucicach oraz Archiwum Państwowym w Bochni.