W najbliższy czwartek (17 czerwca) w ramach Czwartkowych Spotkań Muzealnych, Janina Kęsek wygłosi wykład „O pamiętnikach bocheńskich raz jeszcze”.
Ubiegłoroczny wykład Janiny Kęsek pt. Pamiętniki bocheńskie – subiektywne, lecz nieocenione źródło informacji o dawnej Bochni dowiódł, jak cennych źródeł w poznaniu przeszłości może dostarczyć spisywanie wspomnień. Malują wprawdzie jej obraz z subiektywnej perspektywy autorów – czasem wierny, innym razem nieco zniekształcony, bo przecież często pamięć zawodzi. Niemniej zawierają coś, czego nie sposób dowiedzieć się z oficjalnych zapisów urzędowych. Dzięki nim można poznać wiele ukrytych przed tymi ostatnimi źródłami faktów, poza tym wniknąć w ludzkie motywacje, nastrój i atmosferę epoki. Tym razem autorka przedstawi pamiętniki bocheńskie z lat wojny i okupacji 1939 – 1945.
Janina Kęsek – historyk, st. kustosz Muzeum w Bochni, znawczyni dziejów Bochni i regionu XIX i XX wieku, w szczególności konspiracji galicyjskich i rabacji 1846 roku, udziału bochnian w powstaniach listopadowym, styczniowym, a także organizacjach niepodległościowych przed I wojną światową, udziału synów ziemi bocheńskiej w I oraz II wojnie światowej. Przedmiotem jej zainteresowań są również dzieje gimnazjum bocheńskiego i biografie wybitnych wychowanków tej zasłużonej szkoły. Swoje badania opublikowała w książkach „Konspiracje galicyjskie” (1986), „Cmentarze bocheńskie. Przewodnik historyczny” (współaut., 1992), „Z dziejów fotografii bocheńskiej” (1998) oraz w „Roczniku Bocheńskim” i „Wiadomościach Bocheńskich”. Przedstawiła je także wielokrotnie w wykładach i wystawach zorganizowanych przez Muzeum, które stały się ważną formą edukacji historycznej. Jedna z ostatnich to ekspozycja „Mieszkańcy Bochni i powiatu bocheńskiego w armii gen. Władysława Andersa” (2007).
17 czerwca 2010 r., godz. 17.30, Sala Portretowa Muzeum