Trup w szafie – Pora Kryminału

Już w przyszłym tygodniu bocheńscy czytelnicy spotkają się z kryminałem. Całe szczęście nie na ulicach, lecz w miejskiej bibliotece.

W ramach festiwalu 4 Pory Książki do bocheńskiej biblioteki miejskiej przyjedzie kilku mistrzów pióra specjalizujących się w jednym z gatunków literackich, a mianowicie kryminale.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 18 listopada, o godz. 11.00, podczas którego będzie można wysłuchać wykładu pt.” Najnowsza literatura sensacyjno-kryminalna”. Prelegentem będzie Łukasz Orbitowski.

W tym samym dniu o godz. 18.00 zaplanowano tym razem debatę „Sąd nad kryminałem współczesnym”, którą poprowadzi Łukasz Orbitowski. Gościem tego spotkania będzie Tomasz Konatkowski.

Bocheńska edycja Pory Kryminału zakończy się spotkaniem, które zatutłowano „Dwanaście, Trzynaście Jedenaście”. Odbędzie się ono w bibliotece głównej 25 listopada o godz. 17.30. Gościem tego wieczory będzie Marcin Świetlicki, a w promocji jego twórczości będzie pomagał Irek Grin.

Festiwal 4 Pory Książki to pomysł na całoroczną promocję czytelnictwa i współczesnej literatury polskiej, a także najciekawszych zjawisk literatury światowej. Charakter festiwalu pozwala na wyprowadzenie książki w przestrzeń publiczną, umożliwiając jej dotarcie nawet do odbiorców przypadkowych. Głównym elementem festiwalu są spotkania autorskie. Towarzyszą im imprezy około literackie, przygotowywane z myślą o tych, którzy na co dzień nie uczestniczą w sposób czynny w życiu literackim.

Imprezy festiwalowe odbywają się równocześnie w kilku miastach Polski i organizowane są we współpracy z partnerami lokalnymi – bibliotekami, księgarniami, centrami kultury i innymi organizacjami działającymi w przestrzeni publicznej.

Festiwal realizowany jest przez cały rok w czterech odsłonach: Pora Poezji (przełom lutego
i marca), Festiwal Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pora Prozy (październik), Festiwal Kryminału (listopad).

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – absolwent filozofii UJ, publicysta, felietonista, redaktor, recenzent literacki i filmowy. Autor licznych opowiadań grozy, które publikował m.in. w „Nowej Fantastyce”. Za powieść „Tracę ciepło”, wydaną w 2007 r. uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

Tomasz Konatkowski (ur. 1968) – programista, analityk, publicysta. Kibic piłkarski, podróżnik i miłośnik prozy Iana Rankina. Jego powieści „Przystanek Śmierci” (2007) i „Wilcza wyspa” (2008) rozpoczynają cykl warszawskich kryminałów z komisarzem Nowakiem.

Marcin Świetlicki (ur. 1961) – powieściopisarz, poeta, dziennikarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Brulionu. Najbardziej znany jako poeta, autor tomików m.in. Schizma(1994), Berlin(1995), Nieczynny(2003), Muzyka środka(2006), Nieoczywiste(2007). Jest laureatem wielu nagród literackich m.in. Kościelskich i Paszportu Polityki, kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nike. Wokalista i tekściarz zespołu Świetliki. Przez pewien czas prowadził program telewizyjny Pegaz. W ostatnich latach zadebiutował jako autor prozy kryminalnej, publikując Dwanaście(2006), Trzynaście(2007) i Jedenaście(2008).

Irek Grin (ur. 1969) – pisarz, fotograf, wydawca. Jeden z założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Redaktor prowadzący serię Polska Kolekcja Kryminalna w Wydawnictwie EMG.