Postać Władysława Gargula, pochodzącego z Bochni fotografa i wynalazcy sprzętu fotograficznego będzie tematem kolejnego spotkania organizowanego w Wieliczce przez tamtejszą bibliotekę we współpracy z bocheńskim Muzeum im. Stanisława Fischera.
Będzie to kolejne spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”. Osoba Władysława Gurgula jest bowiem bardzo mocno związana z tym miastem. Tam też rodowity bochnianin spoczywa na cmentarzu miejskim.
Podczas spotkania prelekcje wygłoszą: mgr Janina Kęsek, kustosz Muzeum im. S. Fischera w Bochni, Ewa Lelek, Andrzej Kolendowicz, wieliczanie, wnuki Władysława Gargula po córce Helenie – „Władysław Gargul w pamięci rodziny”, mgr Lucyna Król z Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie – „Wł. J. Gargul Zakład Fotografii Artystycznej w zbiorach Muzeum Historii Fotografii im. W. Rzewuskiego w Krakowie”, mgr Bogdan Śmigielski – „Wojsko Polskie na zdjęciach zbiorowych Władysława Gargula”.
Po prelekcjach przewidziano czas na wspomnienia i dyskusję, które rozpoczną Barbara Mikuła i Maria Pajor – przed laty praktykantki w Zakładzie Władysława Gargula w Wieliczce. Z programem artystycznym wystąpi natomiast Kaja Cyganek, harfistka z Wieliczki.
Spotkanie odbędzie się 28. lipca (środa) 2010 r. o godzinie 16.00 w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka przy ul. Powstania Warszawskiego 1.
Władysław Jan Gargul (1883 – 1946), fotograf o wszechstronnych zainteresowaniach w tej dziedzinie, wynalazca wielu urządzeń z dziedziny fotografii. Urodził się w Bochni i tu w 1903 r. założył własny zakład fotograficzny w Rynku, potem jego filie w Zakopanem, Brzesku i Wieliczce. W 1918 r. przeniósł się na stałe do Wieliczki, gdzie przy ul. Rejtana 11 wybudował dom. W latach 1933 – 1940 był prezesem Cechu Fotografików w Krakowie.