Już jutro (2 grudnia) na zakończenie Roku Zbigniewa Herberta I Liceum Ogólnokształcące w Bochni organizuje specjalny dzień poświęcony życiu i twórczości poety.
Przygotowany przez nauczycieli języka polskiego wraz uczniami Dzień Zbigniewa Herberta w I LO nie będzie okolicznościową akademią ani sesją naukową – ma to być przede wszystkim „Spotkanie z człowiekiem”.
Organizatorzy zapraszają więc na wędrówkę przez Europę śladami Herberta, zachęcając do spojrzenia na zabytki przez pryzmat esejów z książki „Barbarzyńca w ogrodzie” oraz proponują wsłuchanie się w wiersze czytane nie tylko po polsku. Będzie można także odwiedzić archiwum poety, posłuchać rozmowy z przyjacielem Zbigniewa Herberta – Ryszardem Krynickim, a za sprawą wspólnie śpiewanych lwowskich piosenek przenieść się do rodzinnego miasta autora „Pana Cogito”.
Organizatorzy Dnia Zbigniewa Herberta zaznaczają, że dwa ostatnie punkty imprezy mają charakter otwarty i zapraszają wszystkich miłośników twórczości poety.
Śpiewnik z piosenkami lwowskimi można znaleźć na stronie www.1lo.bochnia.pl/polski.
Program Dnia Zbigniewa Herberta w I LO w Bochni:
11.00: Powitanie uczestników.
11.05-12.35: „Fresk w kościele” — projekcja filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta w reżyserii Piotra Załuskiego.
12.45-13.25: W archiwum Poety — o archiwaliach Zbigniewa Herberta opowiada Maciej Tabor.
13.35-14.10: Herbert – obywatel świata — fragmenty esejów z książki „Barbarzyńca w ogrodzie” oraz wiersze Zbigniewa Herberta w przekładach na języki: angielski, niemiecki, francuski i rosyjski.
14.20-15.00: NIESPODZIANKA
15.15-15.45: „Dotknąć rzeczywistości” — program poetycki przygotowany w oparciu o fragmenty scenariusza napisanego przez Zbigniewa Herberta w roku 1966 dla Westdeutscher Rundfunk w Kolonii.
16.00-16.45: Spotkanie z Ryszardem Krynickim — poetą, przyjacielem Zbigniewa Herberta, edytorem i wydawcą.
16.50-17.30: „Moje Miasto” — wspólne śpiewanie piosenek lwowskich i kresowych oraz czytanie wierszy Zbigniewa Herberta o Lwowie.