W 30. rocznicę wydarzeń sierpniowych 1980 roku bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fischera organizuje wspólne oglądanie wystawy pt. Trzy polskie wiktorie: Grunwald 1410 – Bitwa Warszawska 1920 – Sierpień 1980.
W niedzielę po wystawie, która została otwarta tuż przed rocznicą Bitwy pod Grunwaldem, oprowadzi jej autor, Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego muzeum. – Przy organizacji wystawy posiłkowaliśmy sie zbiorami bocheńskiej Solidarności, gromadzonymi tak pieczołowicie przez Jerzego Orła, a także z innych zbiorów prywatnych. W ten sposób mamy dość ciekawe obiekty, jak np. plakat pierwszego zjazdu Solidarności, legitymacje na ten zjazd, mamy też dokumenty konstytuujące bocheńską komisję międzyzakładową Solidarności.
Wśród eksponatów zawartych w trzeciej części wystawy o trzech polskich Wiktoriach, można znaleźć m.in. powielacze do tzw. bibuły, czyli konspiracyjnych pism opozycji solidarnościowej. – Wśród nich legendarny powielacz z legendarnej drukarni noszącej imię Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” Wilno w Puszczy Niepołomskiej, a de facto działała w okolicach Gdowa i w innych miejscach. Na uwagę zasługuje również to że blisko 130 numerów podziemnego pisma „Kurierek B” ocalało, skromnego powielaczowego jednokartkowego, w porywach dwukartkowego. Jego redaktorzy nigdy nie zostali przez służby bezpieczeństwa nakryciu, więc ono funkcjonowało znakomicie – dodaje Jan Flasza.
Zwiedzanie wystawy poświęconej bocheńskiej Solidarności rozpocznie się w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w niedzielę o 13.00.