W bocheńskim muzeum odbyło się kolejne z cyklu Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Tym razem uczestnicy poznawali Bochnię z perspektywy żyjącej w ubiegłym wieku 16-letniej mieszkanki miasta.
1 marca dla wielu z nas kojarzy się z rozmaitymi wydarzeniami. Jednak 1 marca 1917 roku był szczególnym dniem dla młodej Żydówki z Bochni, Ani Aussenberg, córki miejscowego Żyda. Zaczęła wtedy pisać swój pamiętnik, począwszy od zapisania faktu, że „Oto obchodzę dziś szesnaste urodziny”.
Dziewczyna notuje w swoim zeszycie sprawy z życia codziennego, opowiada o szkolnych przyjaźniach i rzeczywistości, w której żyje. Była nastolatką doświadczoną przez los, gdyż w bardzo młodym wieku straciła matkę, a niedługo później i ojca.
Karty notatnika wypełnia staranna kaligrafia, która ukazuje nam obraz jej epoki. Ania pochodzi z rodziny, której głową jest ortodoksyjny Żyd, nie dbający zbytnio, niestety, o rzetelne wykształcenie córki, która jest bardzo ambitną i utalentowana osobą. Z każdą stroną odkrywamy marzenia i plany jego córki, które przeplatają się z opisem Bochni i bochnian z roku 1917.
Przewodniczką tej „wędrówki w czasie” była Iwona Zawidzka, która oprócz opowiadania o samej Ani wzbogaciła swój wykład biografiami postaci pojawiających się we wspomnieniach.