Poeta ks. Jan Twardowski został patronem Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni – ceniony za swoją twórczość, zarówno w kręgach kościelnych, jak i środowiskach laickich. Przepiękna, bliska codziennego życia poezja, będzie teraz częściej towarzyszyć uczniom. Uroczystość nadania imienia oraz poświęcenia sztandaru odbyła się 9 października.
W uroczystości udział przedstawiciele kuratorium, powiatu, miasta, sąsiednich gmin oraz instytucji, które współpracują z Ośrodkiem. Nie zabrakło też przyjaciół poety oraz osób, które znały go osobiście.
– Patron szkoły powinien wskazywać kierunek rozwoju młodego człowieka. Ma być wzorem do naśladowania. Ksiądz Jan Twardowski to doskonały wybór. Jego poezja, sposób życia i postrzegania otaczającego świata z pewnością ułatwią kształtowanie właściwych postaw wśród uczniów – te słowa wielokrotnie padały z ust zaproszonych gości.
A jaki był ksiądz Twardowski? O tym opowiadał prof. Tadeusz Olszewski, który przyjaźnił się z poetą przez ponad czterdzieści lat. Barwna, pełna anegdot opowieść traktowała o faktach z życia codziennego, których nie sposób przeczytać w bibliograficznych opracowaniach. Wzruszający list nadesłał uczeń poety, warszawski chirurg – prof. Krzysztof Bielecki.
Nie zabrakło też bocheńskich akcentów. Swoimi wspomnieniami dzielił się ks. prof. Jan Łach, który pracując na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wielokrotnie spotykał się z księdzem Twardowskim. Anna Stolarczyk opowiadała o kulisach autorskiego spotkania z poetą, które jedenaście lat temu zorganizowała w bocheńskiej bibliotece, natomiast mieszkający w Borku artysta – rzeźbiarz Zbigniew Ważydrąg swoją opowieść zilustrował rysunkami siostrzenicy, które znalazły się w jednym z wydawnictw wierszy księdza Twardowskiego.
Okolicznościową wystawę dotyczącą historii szkoły i jej patrona wzbogaciły liczne pamiątki przekazane przez zaproszonych gości. Znakomitym podsumowaniem uroczystości było przedstawienie, które przygotowali uczniowie ośrodka.
Przygotowania do formalnego wystąpienia z wnioskiem o nadanie imienia rozpoczęły się już na początku poprzedniego roku szkolnego. Podczas lekcji wychowawczych i zajęć bibliotecznych nauczyciele przedstawiali sylwetki wybitnych osób, których cechy osobowe i dokonania stanowią wzór godny do naśladowania. Wybór patrona konsultowany był też z rodzicami oraz nauczycielami.
W marcu zdecydowano, że patronem Ośrodka będzie ksiądz Jan Twardowski. – Była to decyzja uczniów, rodziców i nauczycieli. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ Patron przez wiele lat uczył w szkole dla dzieci niepełnosprawnych – wyjaśnia Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.
Historia SOSW:
Początki Ośrodka Szkolno – Wychowawczego sięgają 1962 roku. Wówczas przy Szkole Podstawowej Nr 1 został utworzony oddział specjalny. Pięć lat później klasy dla uczniów niepełnosprawnych przeniesiono do Szkoły Podstawowej nr 4. W 1969 roku utworzono szkołę specjalną, lokalizując ją w budynku przy ulicy Gipsowej, gdzie obecnie mieści się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna. Uczniowie mieli możliwość kształcenia tylko w zakresie szkoły podstawowej. W 1978 roku Kurator Oświaty i Wychowania w Tarnowie powołał Państwowy Zakład Wychowawczy obejmujący podstawową szkołę specjalną i miejsce zamieszkania dojeżdżających uczniów, wydzielone w części internatu Zespołu Szkół Budowlanych. Następnie placówka została przeniesiona do wyremontowanego budynku po Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Stasiaka. Do dziś się tam się znajduje, a tuż obok mieści się internat.
Obecnie oferta edukacyjna wygląda jednak zupełnie inaczej niż w chwili powstania szkoły. Kilka lat temu szkolnictwo specjalne zyskało nowy wymiar, podobny do wzorców europejskich. Uczniowie niepełnosprawni w stopniu lekkim uczą się w szkole podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkole zawodowej (kucharz, stolarz, murarz, technolog robót wykończeniowych). Najlepsi mogą kontynuować naukę w Ogólnokształcącym Liceum Uzupełniającym.
Uczniowie niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym, w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego, poznają wiedzę o otaczającym świecie, uczą się, jak samodzielnie funkcjonować w dorosłym życiu. Etapy nauki to szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Ponadto, dla najmłodszych, jest wczesne wspomaganie rozwoju od chwili wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole. Terapia logopedyczna, psychologiczna, pedagogiczna i rehabilitacja prowadzone są w wymiarze dwóch godzin w tygodniu.
Ośrodek dysponuje dobrym zapleczem m.in. salą doświadczania świata, gabinetem do terapii SI, pracownią komputerową i multimedialną salą językową. Program nauczania dostosowany jest do możliwości intelektualnych uczniów.
Warunkiem przyjęcia do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni jest uzyskanie skierowania z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, która znajduje się w miejscu, gdzie ponad trzydzieści lat temu mieścił się pierwszy budynek szkoły.