Przejmujące „Wniebowstąpienie” w DKF Maciste

Wstrząsające sceny egzekucji przy doskonale zarysowanej psychologicznej fabule to mieszanka zaserwowana w filmie „Wniebowstąpienie”, który zostanie wyświetlony w najbliższy czwartek w kinie Regis w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Maciste. Prelekcję wygłosi dr Joanna Wojnicka.

Rozpoczęcie: 21 października 2010, godz. 19.00., Kino Regis, Bochnia.
Bilety: 10 zł, dla członków DKF Maciste: 5 zł

„Wniebowstąpienie” Łarisy Szepitko to jeden z najdoskonalszych psychologicznych dramatów wojennych, a jednocześnie przypowieść o zdradzie i męczeństwie, przywołująca na myśl drogę Chrystusa na Golgotę, jego cierpienie i śmierć, a wreszcie zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Akcja filmu rozgrywa się zimą 1942 roku na Białorusi. Dwaj partyzanci, Sotnikow i Rybak, zostają wysłani na poszukiwanie żywności. Ten pierwszy to inteligent o niepozornej budowie, chory i słaby fizycznie. Rybak natomiast jest miejscowym chłopem, twardym, silnym i zdecydowanym. Lecz gdy wpadają w ręce Niemców to właśnie chuderlawy i ranny Sotnikow okazuje się niezłomny. Przesłuchiwany przez Portnowa, białoruskiego kolaboranta, wytrzymuje najwymyślniejsze tortury, odmawiając udzielenia jakichkolwiek informacji. A gdy dowiaduje się, że Niemcy aresztowali i zamierzają powiesić ludzi, którzy tylko przypadkiem zetknęli się z partyzantami, próbuje ratować ich życie, ofiarując w zamian własne.

(…) Sceny egzekucji są jednymi z najbardziej wstrząsających w dziejach kina. Reżyserce udało się stworzyć obraz poruszający, a zarazem pełen napięcia.   Psychiczna presja na widzów jest tak wielka, że ci z trudem wytrzymują, by nie zamknąć oczu lub nie uciec z kina.” (Łukasz A. Plesnar, ”100 filmów wojennych”)

Film otrzymał nagrodę Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 1977 roku.

Dr Joanna Wojnicka –  jest wykładowczynią w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Specjalizuje się w historii kina europejskiego, w szczególności włoskiego i rosyjskiego. W kręgu jej zainteresowań znajdują się szeroko pojęte związki kina z innymi sztukami, zwłaszcza: literaturą, malarstwem i teatrem. Ważniejsze publikacje: książki: ”Świat umierający. O później twórczości Luchino Viscontiego” (Kraków 2001), ”Słownik wiedzy o filmie” (Warszawa-Bielsko-Biała 2008, współaut. Olga Katafiasz). Autorka licznych publikacji w tomach zbiorowych i czasopismach naukowych.

Organizatorzy: Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste
Projekt dofinansowany ze środków PISF.

W najbliższym czasie w DKF Maciste:

28 października: ”Velvet Goldmine” Todda Haynesa — inspirowana życiem Davida Bowie opowieść o narodzinach glam rocka

4 listopada: ”Nadja” Michaela Almereydy — Maciste nie zapomina o Halloween. Kilka dni po święcie duchów zaprosimy widzów na niezależny film wampiryczny — historię córki Drakuli, wyprodukowaną przez Davida Lyncha

18 listopada: ”Kod nieznany” Michaela Hanekego — mniej znany w Polsce film zdobywcy zeszłorocznej Złotej Palmy za ”Białą wstążkę” przedstawi widzom doktorantka ISzA UJ, Żaneta Jamrozik

HIT: 25 listopada: spotkanie z Marcinem Koszałką, najgłośniejszym obecnie polskim dokumentalistą (”Takiego pięknego syna urodziłam”) i operatorem filmowym (m.in. ”Rewers”). Pokażemy dwa najnowsze filmy twórcy: ”Deklarację nieśmiertelności” oraz ”Ucieknijmy od niej”